+380673870816 +380673870816

Професія «Псевдоволонтер» (ВІДЕО)

Вже три роки в Україні триває так зване АТО. Це зараз нашу армію хоч трохи забезпечили, та на початку війни - хлопці на передову йшли ледь не голі-босі. Бронежилетів, касок, тепловізорів досі бракує. Волонтери везуть бійцям геть усе. Втім, поки одні жертвують останнім задля порятунку держави, інші - роблять бізнес на війні. Від початку бойових дій на Сході псевдоволонтерство в Україні розквітло з небаченою силою. Шахраї все частіше просять гроші на скалічених бійців чи хворих дітей. Журналісти «Народного Контролю» спробували розібратись у цій нелегкій темі і у Рівному.

Для початку наші репортери проводять експеримент, роздрукувавши липову довідку та вигадавши назву благодійної організації. Далі беремо скриньку в руки, опечатуємо її і йдемо по світу.

Місце експерименту - центральний «Автовокзал». Тут завжди людно. Надавивши на жалість, наші експериментатори збирають гроші на лікування для Артема Шевчука. Знадобилось лише кілька хвилин і люди в скриньку почали кидати гроші. За неповних півгодини на руках у журналістів дармованих тридцять гривень. Прикро. Однак, про документи у наших репортерів навіть ніхто й не запитував. Пояснивши мешканцям про ціль нашого експерименту, журналісти повернули останнім кошти, взявши обіцянку, що надалі рівняни будуть більш обачними і ретельно перевірятимуть документи.

Боротися з шахраями-благодійниками у Рівному почали ще два роки тому. Навіть конференцію скликали під гучною назвою «Вуличне волонтерство». Тоді, у 2015-му, одну з благодійних організацій «Разом до дії» звинуватили в порушенні закону. В організації працювали неповнолітні без дозволу батьків. Організація «Разом до дії» збирала гроші в транспорті без дозволу міськради. Ще й з іншими документами виявилось не все гаразд.

Як розповідає юрист «Народного Контролю» Ірина Давидюк,  до документів, які мають бути наявні при волонтерах, належать: посвідчення волонтера з вклеєною фотокарткою з печаткою та підписом директора, та реквізитами організації, оригінал нотаріально завіреної довіреності особи, для якої надається допомога, або договір з організацією для якої надається допомога.

Тоді, проти «Разом до дії» відкрили справу. Та, зрештою, діло зійшло нанівець. Після перевірки справу було закрито за відсутністю складу злочину.

Журналісти «Народного Контролю» зателефонували директору організації, дізнатися, чи можна нині влаштуватися до них волонтером. Виявилося, після скандалу, з благодійністю завершено. Нижче наводимо текст розмови:

- Доброго дня, Максим Юрійович?

- Так.

 - Я б хотіла влаштуватись до вас в організацію волонтером, можна?

 - Волонтером?

-Так.

- Ні, я цим більше не займаюсь.

Однак, скриньових волонтерів нині у Рівному чимало. Від різнокольорових жилеток, аж в очах рябить.

В поле зору журналістів «Народного Контролю» потрапила дівчина на вигляд не більше 17-ти років. Просимо показати документи. Частину паперів волонтерка таки демонструє. Коли справа доходить до запитання «чи має дозвіл збирати гроші в маршрутці, дівчина починає обурюватися. Далі люб’язну панянку взагалі, немов, підмінили. Зрозуміла, легких грошей не дістати і емоції беруть гору.

Відомий у Рівному громадський активіст Олександр Петровський добре знайомий з псевдоволонтерством і особисто неодноразово мав з ними словесні перепалки. Він стверджує, що ніколи не кинув би в скриньку збирачу, який заходить в громадський транспорт, бо це буде годування якоїсь окремої особи, яка ходить з скринькою і його начальника, але аж ніяк не допомога тяжкохворим.

Журналісти «НК» звернулися до міськради з інформаційним запитом, чи дозволено організації під назвою «Разом до мрії» збирати кошти у транспорті. Виявилося, що в мерії і не чули про таких благодійників. Як вдалося з’ясувати, «Разом до мрії» зареєстрована у столиці. Вже кілька років організація ніби-то працює по всій Україні і навіть хвалиться здобутками. Один з закладів, для яких благодійники, ніби-то, збирають гроші  - Рівненький спеціалізований будинок дитини. Ми запитали у керівництва, чи справді зараз працюють з «Разом до мрії».

(Телефон)

- А ви чули про таку організацію «Разом до мрії?». Вони вам щось

Директор центру каже, організація два роки тому купила їм масажний стіл, та коли зверталися до них за допомогою, то й гадки не мали, що благодійники порушують закон. Тепер співпрацю припинено.

(Телефон)

 - Ми написали їм цей лист, от, і потім, як виявилось, вони ходили десь дійсно на базарі, збирали ті кошти, я навіть мав розмову з головою обласної ради з цього приводу. На тому співпраця наша закінчилась.

Журналісти намагаються зв’язатися з керівництвом «Разом до мрії», навіть натрапили в Інтернеті на оголошення, де в організацію шукають волонтерів. Та, схоже, благодійники змінили номери. Їх офіційний сайт теж недоступний.

В поліції кажуть, відслідкувати, чи всі гроші зі скриньок йдуть на благодійність і покарати шахраїв непросто. Ускладює справу те, що перехожі зачасту сліпо вірять людям зі скриньками в руках. Кидати гроші, чи ні - справа кожного. Втім, краще мати справу з живими і дієвими благодійними організаціями.

Юлія Кутик вже десять років керує благодійною організацією «Скарбниця Надії». Каже, у них все прозоро, зі скриньками по вулиці не ходять. Допомогти потребуючим можна, перерахувавши гроші на картку. За час роботи фонду врятовано не одне життя.

Тому, якщо є бажання допомогти, докладіть максимум зусиль, аби Ваші кошти потрапили справді до тих, хто цього потребує. Витребуйте необхідний перелік документів, перевірте діяльність організації в мережі Інтернет, та, зрештою, зверніться до поліції, аби пересвідчитись, з ким маєте справу.

Схожі статті