+380673870816 +380673870816

У Рівному презентували унікальне видання (ВІДЕО)

Чехи ближче, ніж ми думаємо. У Рівному презентували унікальне видання.  Воно привідкриває завісу минулого, зокрема розповідає про переселення чехів на Волинь, в тому числі і на сучасну Рівненщину.

Мисливець за чеськими похованнями. Так можна назвати краєзнавця Чеслава Хитрого. Саме він перший вирішив дослідити чеські поховання на Рівненщині. Чоловік розповідає, впродовж року тривала його непроста робота: доводилося копатися у землі, блукати цвинтарями та пояснювати місцевому населенню, що він науковець, а не вандал. Втім, зазначає, його зусилля були не марними, оскільки, з’ясувалося, на Рівненщині дуже багато місць, де були поховані чехи, які, нагадаємо, майже століття тому були переселені на Волинь.

Чеслав Хитрий, член Національної спілки краєзнавців:

- Дібрівка, Мартинівка - це за Грушвицею. Потім я був і у Квасилові, і в Здолбунові, і в Глинську Здолбунівського району. У Великому Шпакові - це як на Млинів їхати. Михайлівка Рівненського району - за Карпилівкою. Ось ці населені пункти я відобразив у своїй книзі.

Під час досліджень науковцю вдалося відшукати 135 чеських могил, більшість із них містили імена та прізвища померлих. Чеслав Хитрий ці пам’ятники сфотографував, описав та помістив інформацію про них у книгу «Чеські могили».

Чеслав Хитрий, член Національної спілки краєзнавців:

- Бетонна стелла. Багато їх вже у лежачому стані, можна сказати, що вони вже у гнітючому стані. Треба відроджувати, треба рятувати, бо пройде рік-другий і їх взагалі може не бути. У барокковому стилі зроблений, навіть ці, що з пісковика, він був міцний, добрий, у ті роки. Я був у Квасилові, там багато гранітних пам’ятників. Памятники - просто вертикальна плита, чи обеліск, чи стелла, вона обов’язково має увінчуватися хрестом.

Представник Дубенського чеського товариства Наталія Бухта розповідає, що найбільші поселення чехів були виявлені на Дубенщині та Здолбунівщині. Тому на цих територіях продовжують підтримувати цю культуру. Зокрема, у Дубно було організовано гурток чеської мови, діти вивчають їхні традиції, проводяться вечори та концерти.

Наталія Бухта, представник Дубенського чеського товариства:

Ми вважаємо, що якщо все-таки формування чеської народності на територіях Рівненщини є доволі великим, є цілі поселення. І як свідчить книга, є цілі села, де жили чехи, і вони фактично асоціювалися з українським населенням, створилися цілі міжнародні родини, де були українці і чехи, тому ми вважаємо, у такій ситуації чеська культура має існувати в Рівненському регіоні.

Схожі статті