+380673870816 +380673870816

Кому дістанеться органний зал у Рівному: мистецтву чи церкві (ВІДЕО)

Цю історично важливу будівлю для міста нині намагаються поділити Рівненська філармонія та Луцька дієцезія римо-католицької парафії. Останні висловили  свої наміри використовувати органний зал як костел для богослужінь, як це було раніше. Усі свої пропозиції та обґрунтування обидві сторони висловили під час прес-конференції. 

Мистецтво і церква не можуть поділити важливу історичну будівлю у Рівному. Колись органний зал, що розміщений  майже у серці  міста, був чи не головною католицькою святинею.  Історичне коріння його сягає середини ХVІ століття. На цьому місці княгиня Острозька Беата Костелецька звела дерев'яний католицький костел Успіння Пресвятої Діви Марії. З того часу, чимало випробувань випало на долю будівлі: її палили, потім будували заново, згодом знову кидали на призволяще у забуття.

Людмила Шахматова, провідний науковий співробітник відділу етнографії Рівненського обласного краєзнавчого музею:

- Якось постійно цьому храму не щастило. То руйнувалися дерев’яні будівлі, то кам’яні. І от, коли він був збудований у 1899 році, на нашій головній вулиці міста з’явилися дві чудові споруди - це православна будівля Свято-Воскресенський собор і Костел святого Антонія.

У 80-их  роках Костел від руйнації врятували саме митці,  оцінивши приголомшливу акустику будівлі.  Нині ж релігійні громади хочуть  повернути собі назад у користування храм, таку пропозицію висловила Луцька дієцезія римо-католицької парафії.  Кажуть, у Рівному нині проживає близько тисячі прихожан цієї громади.

О. Тадеуш, настоятель храму св.Анни у м.Ковель, монах Ордену братів менших францисканців України:

- Люди захочуть зайти до храму, бо він був первинно збудований, щоб не бути концертним залом, а для того,щоб там звершувалися служби – молилися. І з такою первинною метою він був збудований. Хочеться повернутися до джерела, щоб він знову виконував свої функції.

Віддавати своє місце для концертів у користування церкви рівненська філармонія не хоче, таке рішення прийняли одноголосно на зборах трудового колективу.

Микола Орешко, директор Рівненської обласної філармонії:

- Передача майна територіальних  громад Рівненщини окремій релігійній громаді унеможливить виконання колективом філармонії своїх обов’язків та позбавить громаду області залу камерної та органної музики, що є унікальним закладом мистецтва.

Знайти компроміс і поділити будівлю між мистецтвом та церквою пропонують архітектори.

Петро Ричков, професор, доктор архітектури Кафедри архітектури та середовищного дизайну НУВГП:

- Є шлях для того, щоб знайти порозуміння двох сторін, які зацікавлені і в кінці прийти до того, щоб шпилі повернулися на місця. Це було б важливим для нашого міста фактором формування силуету, а не такий скалічений об’єкт.

Але і представники парафії, і філармонії пояснюють, що навряд чи сцена зможе ділити місце  з вівтарем.  До того ж, нині там непорушно стоїть орган, яким так пишаються у філармонії.

Олександра Лушнікова, головний інженер Рівненської філармонії:

- В олтарній частині стоїть 13 тон. Як це перенести? Це концертний орган і він не переноситься!

То ж дійти до спільного рішення  чи знайти компроміс учасникам пресс-конференції так і не вдалося.  Свій вердикт у цьому питанні мають оголосити представники комісії з економічних питань та комунальної власності  обласної ради, засідання якої відбудеться  наприкінці лютого.

Схожі статті