+380673870816 +380673870816

«Полікультурне Рівне»: у Рівному презентований проект (ВІДЕО)

Місцеві історики впродовж шести місяців намагалися показати місцевим мешканцям всю багатогранність минулої етнічності нашого міста. Цей проект має назву «Полікультурне Рівне». Його реалізовує Центр студій політики пам’яті та публічної історії «Мнемоніка».

«Все тут пахло інакше. Я проходжалася відбудованим передмістям, заходила у всі костели, гуляла у парку. А тоді пустилася довжелезними новими вулицями зі світло-сірими, безликими багатоповерхівками, що нагадували допотопних істот з порожніми очницями. Старої Варшави вже не було. Десь у кінці вулиці я побачила старі напівзруйновані будинки. Вони стояли мов розкриті книги, голі, із вивернутими назовні нутрощами назустріч небу і людям і мерзли на сонці. Великою мірою вони були знесені. Залишалися лише уламки та обгортки. Вміст був витертий. На форзаці сліди чужих життів і вивернута інтимність.»

Ці рядки належать письменниці  Каті Петровській.  Проникливо вона описує зовсім не наше місто Рівне, а Варшаву. Однак, місцевий історик Максим Гон переконаний із сторінок книги авторки перед нами постає саме наше сучасне Рівне. Та чи памятає місто тих, хто залишив слід у його історії, якщо спогади про них ретельно знищувалися. Адже, у Рівному впродовж століть жили не лише українці, а й поляки, чехи, німці та євреї.

Наталія Івчик, історик:

- Міжвоєнний період - він є ,фактично, апогеєм полікультурного Рівного. Воєнний період цей апогей стирає, ну і відповідно післявоєнний період, і сучасність , радянський період цього повністю забуває і на сьогоднішній день ми намагалися, реалізуючи наші заходи,  відтворити цю полікультурність.

Зовсім іншим перед нами постає наше місто у фільмі, де відома акторка Наталі Портман зіграла рівнянку Фані Оз - матір ізраїльського письменника Амоза Оза.

Автори проекту «Полікультурне Рівне» поставили за мету - відродити знищену пам'ять про ті етнічні меншини, які проживали на території нашого міста. Для реалізації цього було заплановано ряд заходів. А стартував проект із наукової конференції, результат якої став справжньою несподіванкою для організаторів.

Петро Долганов, історик:

- Вони не змогли знайти спільну консенсусну позицію, аби виробити якийсь  загальний єдиний текст резолюції. Багато вимірів цих суперечностей, одне з них – як ставитися до радянського минулого. Ще один, як ставитися до подій другої світової війни.

У  Рівному презентували документальний фільм «Розстріляне місто», розробили віртуальну карту нашого обласного центру, де можна відшукати споруди, яких вже не існує, та відкрили інтерактивну виставку про місцеву школу міжвоєнного періоду, де навчалися і українці, і поляки, і євреї. Та на цьому зупинятися місцеві історики не збираються, планують почати знімати ще один документальний фільм , присвячений цій тематиці.

Схожі статті