+380673870816 +380673870816

Представники діаспори та науковий осередок завітав до Острозької академії (ВІДЕО)

Закордонне українство як історичне, соціальне та демографічне явище, перспективи співпраці діаспори та основні вектори руху вперед у розвитку нашої держави – ці та інші теми вдалося обговорити під час науково - практичної конференції в Острозькій академії. Тема дослідження  України нині доволі актуальна, розповідає відомий словацький фольклорист та українознавець Микола Мушинка .

Микола Мушинка, професор, словацький фольклорист та українознавець:

- Я сам є зі Словаччини. В мене є діаспора, бо там є велика група українського населення. Багато ми довідаємося, тому для сучасної України така конференція має велике значення, бо вони утверджують державність України, як такої.

На думку вчених, саме емігранти зіграли ключову роль у збереженні нашої автентичної історії, певних культурних надбань і сміливих поглядів на тодішні державотворчі процеси.

Микола Мушинка, професор, словацький фольклорист та українознавець:

- Пророблена велика робота, бо не було б української діаспори, то Україна була б збідненою у дослідженнях, бо після війни, коли УНР зазнала поразку, то саме еміграція підтримувала ідею, бо після 20 –х років  було планомірне нищення української нації. Ну, а справжня українська ідея, наука розвивалася поза Україною, в еміграції , яку ми сьогодні називаємо діаспорою.

В Острозькій академії приділяють чимало уваги  вивченню  україністики, саме  крізь призму  закордонних наукових  надбань, адже тут функціонує інститут  досліджень української діаспори . Також кожного року виш об’єднує науковців з різних країн заради спільної мети – дослідити Україну, зробити її більш сильною,  цілісною.

Галина Чумак, помічник генерального директора Національного художнього музею України:

- Це як родина. Якщо вона буде триматися вкупі, то все буде нормально. Всі будуть здорові , буде здорове нутро, стан думок, душі. І тоді люди можуть досягти висот . Так і в країні, якщо ми єдині, то ніхто на нас не полізе, не відберуть наші землі, наші досягнення. 

Спілкування з діаспорою – це не лише збагачення ,а й повноцінний обмін, переконані в Острозькій академії . 

Петро Кралюк, перший проректор з навчально-наукової роботи:

- Діаспора має великі напрацювання у сфері україністики. Діаспора переживає за Україну, намагається допомагати, але існує також потреба нам допомагати діаспорі, хоча б в культурному плані. І ці контакти збагачують одну і другу сторону.

Зберегти та змусити історичну пам'ять працювати на майбутні покоління – це також головні завдання численних досліджень, кажуть науковці.

Дмитро Карєв, професор ГрГУ ім. Я. Купали:

- Бажалося, щоб і влади наші і українські, і  білоруські  звертали на це увагу. Бо наші сусіди інвестують гроші в політику історичної пам’яті, використовують це в інформаційних війнах . А ми недооцінюємо історичну пам'ять, а через неї формуються і погляди на сучасність . Може кажу дуже з пафосом , але так воно і є.

Загалом, учасники конференції кажуть , вони готові до діалогу та співпраці. Адже, головне чути один одного і не лише в науково – дослідницькому середовищі , а й на геополітичній арені.

Схожі статті