+380673870816 +380673870816

Жителі сіл Рівненщини обурені зниженням закупівельних цін на молоко

Постановою Кабінету Міністрів у 2009 році була встановлена мінімальна ціна за літр молока, яку мають сплачувати заготівельники селянам. Вона становить 2 гривні 12 копійок. Нині люди, які мають корів, бідкаються, що здають молоко майже за безцінь.

Мешканців сучасного села можна сміливо розділити на дві категорії. Перші, ведуть аморальний спосіб життя, подекуди заробляючи на оковиту нечесними шляхами, другі ж, з ранку до вечора працюють на землі або пораються біля господарства. Для останніх, зазвичай, головною годівницею родини є худоба. Проте, нині селяни змушені здавати на бійню своїх Маньок чи Зорьок, адже скільки б корова не давала надою, за молоко заготівельники сплачують трохи більше півтори гривні. Відповідно і затрати на утримання корови себе не виправдовують. Надати цій ситуації розголосу та згуртувати селян у боротьбі за свої права вирішили активісти Всеукраїнського об’єднання "Свобода" на Рівненщині.

Олександр Савчук, керівник громадської приймальні ВО "Свобода":

- Ціна на молоко дешевша за пляшку води. В той час, коли в магазинах ціна на молоко наближається до 10 гривень і вище. А у селян його збирають по 1 гривні 70 копійок – по 1 гривні і 60 копійок, навіть по 1 гривні 40 копійок. Ми не хочемо миритися з тим, що наші селяни в такому стані. Ми хочемо домогтися того, аби олігархи і влада звернули на це увагу і була піднята ціна на молоко.

В селі Весняне Корецького району приблизно 400 дворів, тут люди тримають по 2-3 корови. Заготівельники збирають у них молоко по 1.60 - 1.70 за літр. Далі воно відправляється до Корецького молокозаводу, Радивилова, Славути та місцевого санаторію. Проте, останнім часом селяни почали масово скорочувати поголів’я своєї худоби.

Оксана Конюкова, місцева жителька с. Весняне:

- У нас привезла сім’я племінну худобу. Зоотехнік просить, щоб коли будуть телята, щоб не здавали, бо дуже добра молочна корова. А яка ж нам вигода тримати ту молочну корову, якщо ми молоко фактично виливаємо. Але ж це єдиний спосіб в нас вижити. А корова - це єдина годувальниця, яка є практично в усіх сім’ях.

Некраща ситуація із заниженими цінами на молоко і у селі Сторожів того ж району. Тут селян також годує переважно власна худоба. Пан Володимир у своєму господарстві має дві корови. Він розповів, що влітку, коли корова пасеться в полі, вона хоча б не приносить збитків, на відміну від зимового періоду. За словами чоловіка, це проблема кожного його односельця. Тому усі разом вони готові до діалогу з підприємцями, проте, за словами пана Володимира, останні селян просто ігнорують.

Володимир Шокур, місцевий житель с. Сторожів:

- Зверталися до Голосіївської сільської ради, вони там навіть не знають номера телефону офіційного закупівельника, власника чи хто він там. Навіть голова сільської ради телефону не має, а нам то взагалі. До кого нам звертатися? Представник, який в нас збирає молоко, теж не дає телефону. Ніхто ніколи його не бачив. Одного разу, минулоріч, ми, люди, вже бунтували з приводу ціни на молоко, то вони навіть не з’явилися. Ми їх запросили, а вони не з’явилися і все. 

Селяни із своїм заготівельником проблем не мають. За їх словами, жінка хоча б вчасно розраховується, на відміну від її попередників. Нашій знімальній групі вдалося поспілкуватися з таємничою пані. Жінка показала договори з Дубенським та Радехівським підприємствами. А ситуацію з ціновою політикою коментує так.

Тетяна, заготівельник:

- Кругом така ціна. Не я її встановлюю. Тут нарахування йде від жирності. Заплатили 1.80. В мене вийшло по 1.70 - 1.75 - 1.80. Плачу взалежності від жирності молока.

Проте місцеві жителі процесу вимірювання жирності на заводі не довіряють. Адже вони самі перевіряють жирність свого молока, яка подекуди сягає 5 і більше відсотків. На питання ж яким чином з молока випаровується жирність, поки воно проходить шлях від корови до магазинного прилавку, селяни опустивши погляд знизують плечима. Така ж реакція у них і на заклики "свободівців" приєднатися до всеукраїнського бойкоту та протягом певного часу взагалі не здавати молоко, адже зараз для них головна мета - нагодувати свою сім’ю хоч чимось. Проте, місцеві жителі не відмовляються від бойкоту, якщо він буде масовим.

Схожі статті