+380673870816 +380673870816

Рівняни матимуть змогу прочитати книгу про депортованих до Сибіру українців

Напередодні Дня пам'яті жертв політичних репресій у Рівненській державній обласній бібліотеці вперше побачила світ книга про депортованих до Сибіру українців. 

 " … зірвані з рідних місць, вони подолали мерзлоту і підняли економіку Сибіру". Досі про українських спецпереселенців не знімали фільмів і не писали книг ні в Україні, ні в Росії. Виправити ситуацію вирішив нащадок депортованих волинян, мешканець Ханти-Мантійська Леонід Струсь. Книга "Спецпереселенці: пам’яті гірке слово" вперше офіційно представили читачам у стінах Рівненської державної обласної бібліотеки.

Валентина Романюк, власний кореспондент радіо "Свободи" у Рівненській та Волинській областях, ведуча заходу:

- Книга вартісна. Вона просто художньо вартісна. Вона читається на одному духу. Вона не важко зовсім читається. Хоча болюче, але дуже швидко читається. Мені здається, що вона варта, щоб її видали набагато більшою кількістю, адже це всього 300 примірників, які видані коштом автора. Ніхто, ні держава Росії, ні держава України за таке не взялися.

Примірник книги пощастило отримати і рівненській бібліотеці. Організатор заходу Галина Споденюк запевнила, що такої літератури їм бракує, адже з кожним днем читачі все більше цікавляться білими плямами історії України в період сталінського режиму, які так вправно маскувала радянська влада.

Галина Споденюк, організатор заходу, працівник відділу мистецтв РДОБ:

- Важливість цих видань в тому, що нині ці видання є надзвичайно актуальними, адже зараз вивчення народнопісенної культури зарубіжних українців набуває великого значення. Це дуже важлива презентація. І от наші полиці бібліотеки поповнилися такими виданнями. Я вважаю, що цінними виданнями.

Своїми враженнями від дотику до творчості Леоніда Струся поділилися рівненський поет Євген Шморгун та заслужений працівник культури України, композитор Михайло Довганич. Адже саме вони допомогли автору перекласти книгу українською мовою та упорядкувати аудіоальбом та нотний збірник пісень "Спогад про Волинь". Про особисте знайомство і легку вдачу письменника розповів його товариш пан Михайло.

Михайло Довганич, заслужений працівник культури України, композитор, диригент, педагог, почесний працівник професійної освіти Російської Федерації:

- Це та людина, яка знає, що таке неволя і знає, що таке свобода. Струсь там надзвичайно авторитетна людина, його всі знають.

І хоча сам автор був відсутній на презентації, проте подякувати присутнім за цікавість до свого доробку все ж зумів. Далі уривок з листа пана Леоніда.

Уривок з листа Леоніда Струся:

- Цим творінням я виконав свій обов’язок сина як пере батьками, так і перед Волинню. 

На думку Валентини Романюк, творчий доробок Леоніда Струся - гідна відповідь російському фільму "Матч", який не так давно вразив українців своїм упередженим ставленням до історії нашої нації.

Валентина Романюк, власний кореспондент радіо "Свободи" у Рівненській та Волинській областях, ведуча заходу:

- Я гадаю, що це так, але справжньою відповіддю був би фільм за цією книжкою, а за нею можна знімати фільм. Вона написана надзвичайно багатою художньою мовою, незважаючи на те, що там дуже багато документів і ці документи, вони просто б’ють наповал. Я думаю, що це була б гідна відповідь "Матчу".

Для широкого загалу читачам бібліотеки книга буде доступна у відділі абонементу.

Схожі статті