+380673870816 +380673870816

На Рівненщині створено більше десяти об’єднаних територіальних громад, ще три – на черзі (ВІДЕО)

Децентралізаційний процес на Рівненщині активізувався. Так, в області вже створено більше десяти об’єднаних територіальних громад, ще три – на черзі. Однак, експерти зазначають, що через суперечливість певних законів України хід реформи трохи гальмується. 

Де добровільність, там і суперечливість. Власне, мова йде про процес децентралізації на Рівненщині. Координатор Офісу реформ Руслан Сивий розповідає, що у місцевої громади є бажання об’єднуватися, однак не завжди тут і зараз. Тому для більшої ефективності проведення територіальної реформи варто, зазначає, впровадити такий собі «закону про олійну пляму».

Руслан Сивий, координатор Офісу реформ:

- Наприклад, з 10 сільських рад одна не хоче об’єднуватися і всі решта мусять чекати. Цей закон дасть можливість тим 9 сільським радам об’єднуватися, а 10-та доєднається пізніше, коли буде прийнято позитивне рішення, оскільки закон добровільний.

Експерт із децентралізації Василь Курилас розповідає, аби жителі області не боялися територіальної реформи і краще йшли на співпрацю, вони організували спеціальний децентралізаційний марафон. І вже впродовж трьох місяців їхня команда їздить по області і спілкується із жителями особисто, розповідаючи про переваги створення об’єднаних територіальних громад.

Василь Курилас, консультант з правових питань проекту Пульс «Децентралізаційний марафон» АМУ: 

- В певній мірі є брак інформації. Задають питання по самому процесу об’єднання. Мова йде про саму процедуру, чи обов’язково об’єднуватися до перспективного плану, яка допомога буде від держави, тобто загальні питання, як може громада змінити свій побут у межах громади.

Поки одні лише думають коли і з ким об’єднатися, п’ять громад вже вирішують куди витратити чималі кошти, які отримали на власний розвиток.  Зокрема, мова йде про субвенцію у розмірі 25 мільйонів гривень. Експерт із децентралізації Людмила Кушнер зазначає, на жаль, об’єднаним громадам наразі вдалося використати лише два мільйони гривень із цих коштів. А проблема, власне, в одвічній паперовій тяганині. 

Людмила Кушнер, консультант з бюджетних питань проекту Пульс «Децентралізаційний марафон» АМУ:

- Там, де є великі суми, потрібно продумати, погодити з громадою. Це має бути відкритість, прозорість у цьому процесі. Які проекти першочергові мають бути, чи є проектно-кошторисна документація. А є багато нюансів, що проектно-кошторисна документація є, але вона вже застаріла рік-два і її треба скорегувати.

Наразі в області вже створено більше десяти об’єднаних  територіальних громад, ще три – на черзі. Експерти сподіваються, що до вересня буде сформовано 15 повноцінних ОТГ. 

Схожі статті