+380673870816 +380673870816

Рівненським журналістам показали скандальний "Матч"

Скандальний художній фільм "Матч" від російських кінематографістів останнім часом в Україні набув неабиякого резонансу. Картину в обох кінотеатрах Рівного не показали. А от напередодні Дня Перемоги продемонстрували рівненським журналістам, аби останні могли підтвердити або спростувати інформацію про те, що стрічка є українофобською та людиноненависницькою. Адже саме таку оцінку їй дали представники опозиційних політичних сил. 

У картині розповідається про так званий "Матч смерті". Це футбольний поєдинок між київським "Динамо" і німецькою командою під час окупації Києва гітлерівцями в 1942 році. За історичною легендою, перед матчем, нібито, в роздягальню київських футболістів увійшов німецький офіцер, який спостерігав за грою, і в жорсткій формі під загрозою таборів та розстрілу наказав динамівцям "програти", однак ті, незважаючи на смерть, перемогли з рахунком 5:3.

В сучасній Україні кінопрокатне "дефіле" цього фільму під загрозою провалу через моменти, в яких українці зображуються не в найкращому світлі. В Рівному прес-показу фільму "Матч" передував пікет представників чотирьох політичних сил. Їхні активісти прийшли до кіноцентру "Ера" з вимогою не проводити прес-показ скандальної кінострічки навіть для журналістів. Таке рішення обумовили тим, що напередодні Дня Перемоги демонструвати таке - неправильно. Крім того, протестувальники стверджують, що сценарій фільму "Матч" побудований на неправдивих фактах.

Роман Коваль, голова Комітету опору диктатурі в Рівненській області:

- Він зачіпає Бабин Яр, він зачіпляє вибухи на Хрещатику, в яких українці не приймали участь! В Бабиному Яру доведено, що німецькі команди розстрілювали євреїв, але саме у фільмі показано, що українська поліція із синьо-жовтими пов’язками зганяє в Бабин Яр жінок, дітей, старших людей. 

Більш ніж тридцять хвилин було витрачено на гарячу дискусію між представниками політичних сил та виконавчим директором "Мультиплекс-Холдингу" Анатолієм Базильчуком. Останній, своє рішення обґрунтував тим, що прес-показ влаштував для того, щоб кожен зміг сформувати власну думку після перегляду, а не засуджувати кіно, навіть не подивившись його.

Незважаючи на агітаційні заклики до журналістів з боку представників націоналістичних партій не дивитися цього фільму, його показ все ж відбувся. Близько 50 журналістів увійшли до зали і переглянули кінострічку. Після її завершення в тому ж приміщенні відбулася прес-конференція, де бажаючі могли висловити свої "за" та "проти".

Депутат Рівнеради Олексій Бучинський наголосив на тому, що цей фільм начинений політтехнологіями, адже автор сценарію - відомий російський політтехнолог.

Олексій Бучинський, депутат Рівнеради, ВО "Свобода":

- Це ж чисто політтехнологія. Зустрічають з хлібом сіллю. Вони у поганому одязі. Українці протягом усього фільму виглядають як зрадники, негідники, а німці, які є ворогами, раціональні, серйозні. Усі українські ролі - це Остап Ступка, боягузи, а той момент, де вони дівчинку єврейську ловили по вулицям - це чиста пропаганда.

Погодився частково з таким судженням і виконавчий директор "Мультиплекс-Холдингу" Анатолій Базильчук.

Анатолій Базильчук, виконавчий директор "Мультиплекс-Холдингу":

- Я допускаю, що є якась пропаганда з боку російських засобів масової інформації, з боку, можливо, російської держави, адже фільм був відзнятий за допомогою російської держави. Я допускаю, що якісь пропагандистські моменти були включені в цей фільм. Ніхто з нас не бачив, і тому з точністю сказати як було ніхто не може, але я думаю, що це не основне, важливіше те, про що цей фільм. Це фільм про київське "Динамо". Мені соромно, що за двадцять років незалежності в Україні ніхто фільм про "Динамо" так і не зняв.  

Журналіст Іван Марчук, з художньої точки зору, фільм вважає абсолютно нормальним, але не відкидає того факту, що у ньому є моменти, які можуть бути образливими для українців. Він вважає, що цей фільм потрібно заборонити, але на вищому рівні, а не на рівні міста, влаштовуючи акції протесту. Журналіст розповів, що фільмові зробили хорошу рекламу саме ці акції.

Іван Марчук, журналіст:

- Цей резонанс навколо фільму, я вважаю, дав йому ще більшу рекламу. Не скажу чогось розумного, але всі знають, що заборонений плід завжди солодший, можливо варто було б просто звернуться до громадськості, щоб не сприймали це як документальний фільм, бо це художній. Тут всі карти були у режисера в руках, без цього можна було б обійтися, без цих от моментів, які можливо, принижують десь українців. Чи це було комусь потрібно? Чи всім було на це абсолютно байдуже? Я теж сказати не можу, але з художньої точки зору, фільм доволі непогано зроблений.

В нашому місті показів фільму "Матч" у кінотеатрах більше не буде. Адже його прокатний термін вже завершився. В інших же містах, картина демонструється згідно з тими угодами, які були підписані напередодні.

Даний художній фільм другий за рахунком, який висвітлює історичний "матч смерті". Першим був "Третій тайм", який зняли в СРСР в 1962 році до 20-річчя трагічного матчу.

Дивитися цю кінострічку чи ні - вирішувати кожному з нас окремо. Адже заборони і акції протесту, аж ніяк не вплинуть на можливість його перегляду у "всесвітній павутині". А українцям давно час зайнятися зйомками свого національного пропагандиського кіно. Чому ж цього досі не відбувається і чому українські актори продовжують зніматися в подібних російських картинах, -питання риторичне.

Схожі статті