+380673870816 +380673870816

У Рівному презентували проект «Поєднання через важку пам’ять» (ВІДЕО)

Людяність в умовах війни. Так, у Рівненській обласній бібліотеці відбулася промо-зустріч «Поєднання через важку пам'ять». Зокрема, мова йде про символічне примирення навколо конфлікту між українським та польським народами часів Другої світової війни, так званої Волинської трагедії. 

Майже три сотні життєвих історій про прояв людяності в умовах етнічної різанини. Зокрема, мова йде про обопільні чистки українського і польського населення, які здійснювали бійці УПА та члени Польської армії крайової. Однак, знаходилися люди, які приходили на допомогу приреченим. Саме про таких і збирають відомості молоді польські та українські науковці.

Сергій Гладишук, дослідник:

- Постійно ми щось цікаве знаходимо, цікаві історії. Але найбільше вражає те, як люди до цього відносяться, тобто для нас вони герої, а для тих, які рятували, це просто справа. Хіба це велике діло, коли ми врятували свого сусіда, у коморі його тримали два тижні, чи то єврей, чи поляк, чи українець. Тобто,для них це були сусіди, не героїчні вчинки. Це для нас – подвиги. Люди про це говорять спокійно, не вважають, що це було щось таке.

Ось такі героїчні  правдиві історії, зібрані по обидві сторони кордону і лягли в основу книги «Поєднання через важку пам'ять. Волинь, 1943». Окрім цього, було ще відзнято два документальних фільми та репортаж та показано вистави. І всю цю складну роботу небайдужі поляки та українці проробили лише за три роки. 

Олександра Зіньчук, ініціатор та координатор проекту:

- Проект, над яким працювали молоді поляки та українці, ставив за мету зміцнення польсько-українського порозуміння і міжнародної співпраці, зосереджений навколо делікатного питання важкої пам’яті. Одним із першочергових завдань проекту є поширення новітньої історії з її добрими прикладами  допомоги один одному, незважаючи на війну, вигнання, переслідування і руйнування.

До проекту з примирення двох народів-сусідів долучився і консул Генерального консульства Республіки Польща в Луцьку Кшиштоф Савіцькі. Він зазначає, що головна цінність цього дослідження полягає у тому, що говориться не кількість вбитих, а про кількість врятованих із нещадних лещат війни. 

Кшиштоф Савіцькі, консул Генерального консульства Республіки Польща в Луцьку:

- У підставі цього проекту якесь нагадування людям, що навіть у часи війни,  у часи дикості між людьми, у часи етнічної різанини, є і білі сторінки цієї історії. І у цій страшній ситуації є гарні люди, герої, які допомагають іншим людям.

Учасники проекту на досягнутому зупинятися не збираються. Зазначають, що і надалі досліджуватимуть цю тему, аби книга про сміливих героїв поповнилася новими іменами.

Схожі статті