+380673870816 +380673870816

У Рівненському краєзнавчому музеї відкрилася виставка «Наш біль - Чорнобиль» (ВІДЕО)

Роковини Чорнобиля. Ще заздалегідь у Рівненському краєзнавчому музеї відкрили виставку присвячену тридцятиріччю аварії на ЧАЕС. Документи, фотографії та речі вкотре нагадують про ту страшну катастрофу, яка сколихнула не лише всю Україну, а й світ. На виставку запросили і самих ліквідаторів аварії. 

Скорботний ювілей. Так, минуло вже три десятки років відколи 26 квітня о першій 23 ночі стався вибух на Чорнобильській атомній електростанції. Тисячі людей було кинуто на ліквідацію: частина з них героїчно загинула, інші ж до цих пір носять у собі частинку "мирного атома".

Георгій Хиля, ліквідатор наслідків аварії на ЧАЕС:

- Люба війна дає шанс вижити і вийти з неї не пораненим, не контуженим. А нам Чорнобиль такого шансу не дав, тому що кожний, хто був у зоні, то схватив хоч уламок  того "мирного атома". Хто більше, хто менше, але кожний свою дозу ковтнув добряче.

Боротьба із вбивцею-невидимкою. Саме так описують власну війну із всепоглинаючою радіацією у місті Прип’ять ліквідатори наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції.

Георгій Хиля, ліквідатор наслідків аварії на ЧАЕС:

- Приїжджають вони туди. Ніхто не стріляє, не лунають вибухи, не гудуть міни і люди починають розслаблятися. В цьому  і підступність "мирного атома". Вони приїжджають, знімають респіратори, бо жарко так було, знімали з себе форму, гумові бахіли брали на себе.

Нагадаємо, вибух реактору на четвертому енергоблоці стався в ніч із 25 на 26 квітня. Першими на ліквідацію аварії кинулися пожежники. Шість сміливих рятувальників героїчно пали жертвами. Евакуація населення почалася лише через півтори доби після аварії, - розповідає мешканка Прип’яті Ольга Кротюк. Сказали, що евакуйовують лише на три дні, тому забирали людей без речей та документів. А потім у місто потягнулося тисячі міліціонерів, військових, дорожників, які власне і займалися ліквідацією наслідків аварії. Ольга Кротюк своє рідне місто до аварії згадує зі сльозами на очах.  

Ольга Кротюк, мешканка міста Прип’ять:

- Місто Прип’ять було дуже гарним містом. Світлим, було дуже радісним. Це найкраще місто-супутник  атомних електростанцій. У нас було дуже багато дитячого сміху. Ми були молоді і місто було молоде.

Та замість квітучого міста, сьогодні у Прип’яті пустка. Працівники музею вважають своїм обов’язком не забувати подвигу тих героїв, які мужньо кинулися на боротьбу із мирним атомом. Тому організували виставку під символічною назвою «Наш біль - Чорнобиль». Зокрема, представили унікальні фотографії зруйнованого вибухом реактора, копії документів та пропусків ліквідаторів аварії, а також світлини та речі із 30-кілометрової зони навколо ЧАЕС та північних районів області, які зібрали експедиції співробітників музею.  

Надія Радіонова, старший науковий співробітник відділу історії Рівненського обласного краєзнавчого музею:

- Безпосередньо з Прип’яті у нас нічого немає, тому що зрозуміло, що там все було радіоактивне. У нас є лише експонати із нашої зони, яка також була забрудненою.

Окрім виставки, яка триватиме до середини травня, традиційно ліквідатори аварії на ЧАЕС 26 квітня рівно о першій 23 ночі  запалять тридцять свічок біля пам’ятного знаку у Рівному.

Схожі статті