+380673870816 +380673870816

84% рівнян схвально поставились до запровадження переатестації усіх суддів на предмет компетентності, доброчесності та етичності поведінки

Лише близько одного відсотка опитаних жителів Рівненської області, як і решти областей західного регіону, повністю довіряють українським судам. Про це повідомили у регіональному прес-центрі Центру політико-правових реформ.

Саме поширеність корупції серед суддів, на думку 67% опитаних, найбільш негативно впливає на довіру до судової влади. Тому 57% рівнян вважають проведення судової реформи одним із нагальних завдань. Такими виявились результати дослідження, оприлюдненого Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва» і Центром політико-правових реформ позаминулого місяця.

2 лютого Верховна Рада України попередньо схвалила проект змін до Конституції щодо правосуддя, який був внесений Президентом. Після прийняття змін до Конституції в частині правосуддя, призначення на посаду судді здійснюватиметься лише за конкурсом, не стануть винятком і судді Конституційного Суду. Також служителів Феміди призначатимуть одразу безстроково, тобто, без першого 5-річного терміну, який раніше використовувався для виховання «слухняності» у суддів. 

До підстав для звільнення судді з посади в проекті змін включено грубе чи систематичне нехтування обов’язками та порушення обов'язку підтвердити законність джерела походження майна. А повноваження суддів, призначених на посаду строком на 5 років, припинятимуться із закінченням строку, на який їх було призначено. Такі судді можуть бути призначені на посаду судді знову в загальному конкурсному порядку, визначеному законом.

[[textbanner]]  

 Відповідність займаній посаді судді, якого призначено на посаду до набрання чинності змін до Конституції, також має бути оцінена. Виявлення за результатами такого оцінювання невідповідності судді займаній посаді за критеріями компетентності, професійної етики або доброчесності чи відмова судді від такого оцінювання є підставою для звільнення з посади. 84% жителів Рівненської області, як і інших областей західного регіону, схвально поставились до запровадження переатестації усіх суддів на предмет компетентності, доброчесності та етичності поведінки. У випадку реорганізації судів (а експерти переконані, що вона повинна стосуватися передусім судів вищого рівня, зокрема й Верховного Суду), судді цих судів мають або піти у відставку, або на відкритому конкурсі поряд з претендентами з-поза меж судової системи довести, що вони є кращими.

Для того, щоб остаточно зафіксувати зміни в Конституції, не менше 300 депутатів мають підтримати проект змін вже на цій сесії. Хочеться сподіватись, що депутати не затягуватимуть із прийняттям змін до Конституції щодо правосуддя, адже вони відкривають можливість до функціонування судової влади за принципами верховенства права. Крім того, Роман Куйбіда акцентує на важливості одночасного  ухвалення парламентом пакету законів, які визначать чіткі механізми і строки реорганізації судової системи та оновлення суддівського корпусу. Без таких законів конституційні зміни не працюватимуть.

Схожі статті