+380673870816 +380673870816

На Рівненщині обговорили роль старост в об’єднаних громадах (ВІДЕО)

Про децентралізацію начистоту. У Рівному під час прес-конференції експерти із впровадження нової територіальної реформи розповіли про те, хто насправді гальмує процес об`єднання  в Україні, зокрема і на Рівненщині. 

Периферія випереджає столицю. Так, на Рівненщині децентралізуються із ентузіазмом. Позаду вже вибори голів об’єднаних громад, офіційна реєстрація та формування місцевих бюджетів. Завзяті першопрохідці вже перейшли до наступного кроку - обрання старост. Однак, як з`ясувалося, у столиці до такого форсування подій ще не готові. 

Руслан Сивий, керівник Офісу реформ у Рівненській області:

- Те, що заважає, дійсно не встигає законодавець за рухом вперед громад, тому що відбулися вибори. Потрібно створювати структуру, потрібно вирішувати питання про реєстрацію, а на жаль, ми маємо 8 лютого, а до сьогодні ще не впорядкована заробітна плата  структурних підрозділах об’єднаних громад. Ось такий маємо нюанс. І лише 9 грудня була впорядкована заробітна плата старост. Тому законодавець не встигає. І зараз така ситуація, що на місці приймаються певні рішення і вже навздогін у Верховній Раді приймаються закони.

Голова Всеукраїнської громадської організації «Асоціація сприяння самоорганізації населення» Андрій Крупник зазначає, що поки у столиці розбираються як діяти далі, у експертів із децентралізації достатньо роботи на місцях. Зокрема, в першу чергу потрібно зайнятися інформуванням населення про те, що собою являє нова територіальна реформа і які перспективи вона відкриває перед мешканцями саме об’єднаних громад.   

Андрій Крупник, голова Всеукраїнської ГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення»:

- Хтось там сьогодні з учасників, я не буду називати хто, казав, що ми тут весь час до Києва звертаємося, вони нам не відповідають. Це дійсно так. Багато питань, зокрема на законодавчому рівні, які не відпрацьовані.  Але на сьогодні є вже достатній фронт робіт, щоб можна було його робити на обласному рівні. І один із цих фронтів робіт – це суто ваша справа. Ваші люди не достатньо і не зовсім правильно проінформовані про те, що відбувається.

Експерти зазначають, що процес децентралізації рухається вперед, однак рішення, які приймають народні обранці, гальмують цей розвиток. Адже основна мета впровадження цієї нової територіальної реформи полягає в тому, щоб відійти від впливу зверху, однак насправді спостерігається зовсім протилежна ситуація.  

Олег Савчук, заступник голови ради Інституту аналізу державної та регіональної політики:

- Так, обираються сьогодні сільські старости в певних районах, але ми бачимо іншу сторону медалі, тому що є 12 сіл, а на ці села пропонують 2 чи 3 старости. І це теж проблема. Ми ніби забираємо владу від низової ланки, а що ми власне залишаємо у тих селах, тобто якщо була сільська рада на 2-3 села, то ми її відтягуємо. Якщо староста не буде в тому селі, то ми відтягуємо надання безпосередніх послуг.

Експерти зазначають, що на сьогодні про якийсь результат децентралізації говорити зарано, більше буде зрозуміло вже літом, коли повністю сформують місцеві бюджети. Однак кажуть, Рівненщина займає лідируючі позиції у проведенні територіальної реформи. Зокрема, найкращі результати  децентралізації наразі демонструють Березнівська та Соснівська громади. 

Схожі статті