+380673870816 +380673870816

У Рівне приїхали столичні експерти із децентралізації (ВІДЕО)

Почути периферію. У Рівне приїхали столичні експерти із децентралізації, аби почути із перших вуст про проблеми, з якими зіштовхнулись місцеві об’єднані територіальні громади. «Посли реформи» вже відвідали чотири обласних центри країни. І всюди вони намагаються знайти ефективні рішення, які в подальшому намагатимуться втілити у законодавчих ініціативах. 

Крок за кроком. Спочатку місцеві об’єднані громади не могли отримати юридичного статусу. Втім, з допомогою управління юстиції цю проблему таки було вирішено. Та після цього питань не зменшилося, зазначає голова Клесівської об’єднаної громади Василь Гримник, навпаки, їх стало ще більше. 

Василь Гримник, голова Клесівської об’єднаної громади:

- Для того, щоб ми створили на місцях всі відділи, які раніше були в районі. Це треба вишукати місця, їх обладнати, забезпечити оргтехнікою. Ці питання, де брати гроші і звідки та хто їх повинен дати. На даний час це питання залишається поки не вирішеним.

Про ці та інші проблеми, з якими кожного дня зіштовхуються об’єднані територіальні громади, у Рівне приїхали почути народні депутати України та столичні експерти. Мета їхнього візиту та взагалі рейду містами України полягає в тому, щоб переконати мешканців країни продовжити процес об’єднання громад. 

Ірина Луценко, народний депутат України:

- Фінансова децентралізація є самим переконливим і першим кроком для того, щоб передати повноваження місцевим громадам потрібно в першу чергу забезпечити ці повноваження грошима. На разі вже відчувається, що треба відкоригувати податки, які будуть залишатися на місцях, зокрема і адміністрування податку з нерухомості. В першу чергу, щоб не було розпливчастих трактувань і по акцизному збору і інші питання. Я думаю, що це все в процесі наших поїздок буде визначено, експертами задокументовано і зміни найближчим часом будуть внесені у парламент.

Нардеп Ганна Гопко вважає, що саме завдяки впровадженню реформи децентралізації влади у державі, Україна таки зможе вийти на європейський рівень. 

Ганна Гопко, народний депутат України:

- Якщо ми подивимося на досвід Польщі, то вона саме завдяки децентралізації влади стала успішною державою, стада членом ЄС, НАТО. І тому для нас дуже важливо якраз зараз поспілкуватися з представниками об’єднаних територіальних громад для того, щоб проговорити про децентралізацію відверто.

За словами рівненського нардепа Олександра Дехтярчука, в області процес децентралізації проходить не дуже активно. Об’єдналося лише сім громад, на відміну від наших сусідів. Так, зокрема на Тернопільщині зареєстровано близько 30 громад, а на Хмельниччині - 22. Олександр Дехтярчук вважає, найбільший позитив децентралізації у роботі місцевих ЦНАПів, адже всі вилучені кошти за надані послуги залишатимуться у місцевому бюджеті.

Олександр Дехтярчук, рівненський народний депутат України:

- Об’єднані територіальні громади згідно цього законопроекту отримають можливість створювати ЦНАПи. Людям на місцях можна буде отримати послуги і  не потрібно їхати до нинішнього районного чи обласного центру. І ці послуги ми планує всі більше передавати на місця. ЦНАПи уже отримують можливість надавати виписки із державного та кадастрового реєстрів. Також виписки всього, що стосується реєстрації громадян за місцем проживання.

Окрім того, столичний експерт Юрій Ганущак зазначив, що якщо українці не згуртуються і до 15 січня Верховна Рада не набере потрібних 300 голосів для внесення змін до Конституції, то Україна втратить шанс децентралізувати владу на наступні 10 років та найвірогідніше залишиться без підтримки Європи.

Юрій Ганущак, експерт Реанімаційного Пакету Реформ з питань децентралізації влади, директор інститут розвитку територій:

- Настрій має бути такий, що в нас немає другого шансу. Перенести не можна. Просто вікно можливостей закривається. Нам перестануть допомагати. І всі оці спроби давайте перенесемо, почекаємо – нічого цього не буде. Наступна спроба мінімум через 10 років. Я боюсь, що це все буде гірше, ніж те, що було зараз.

Схожі статті