+380673870816 +380673870816

У Рівному презентували книгу про історію ядерного роззброєння України (ВІДЕО)

У Рівному презентували історію ядерного роззброєння України. Її автор Юрій Костенко був безпосереднім свідком та учасником тих подій. Вирішив він взятись за написання книги два роки тому, коли як наслідок втрати ядерного статусу, Україна фактично сам-на-сам зіштовхнулась з військовою агресією однієї із найсильніших країн світу. 

У книзі вперше  оприлюднено невідомі загалу факти з історії ядерного роззброєння України: документи з грифом «для службового користування»,  інформацію із закритих засідань Верховної Ради, Ради безпеки України та нарад за участю найвищих посадових осіб, звітів дипломатів, зустрічей з американськими посадовцями, а також відомості про кулуарну частину процесу. Автор зазначає, що віддаючи чи не єдиний важіль впливу на світовій та політичній аренах, Україна  не те, що не отримала нічого взамін, а навіть і не просила.

Юрій Костенко, автор книги:

- В цій книжці є відповідь на питання  чому Україна не використала процес ядерного роззброєння для того, аби увійти у загальноєвропейську систему колективної безпеки НАТО або ж чого Україна зі свого бюджету використала колосальні кошти на власне роззброєння, а це близько 6 мільярдів доларів. Чому це не робили інші країни, які були зацікавлені в тому, аби Україна знищувала ядерну зброю.

На той час Росія ніяк не могла відвернути неминучий розпад СРСР, натомість, аби зберегти свій політичний вплив у світі, націлена була зробити вже тоді, із незалежної України, контрольовану та слабку державу.  Тоді, в 90-х роках, державна політика України перепліталася з Росією 

Юрій Костенко, автор книги:

- Вчорашні комуністи стали в незалежній Україні президентами, прем’єр-міністрами, міністрами. Вони не здатні були проводити саме національну політику. Вони відкидали усі пропозиції,  які йшли від Америки, а американці нам найбільше пропонували. Наприклад,  як використовувати ядерні матеріали, що вивільнялись від ядерних боєголовок для української ядерної енергетики, як процес знищення ядерної зброї трансформувати у процес набуття статусу повноцінного члена НАТО, як Україна повинна була відходити від російських впливів, залежності енергетичної, тобто ставати самостійною, повноцінною європейською державою.

Аби перед своїми громадянами не впасти обличчям у багнюку, вирішили підписати славнозвісний «Будапештський меморандум» між президентами України, Росії, США та Великої Британії. Останні троє обіцяли оберігати Україну від агресорів, якщо та позбавиться ядерної зброї. Проте, з юридичної точки зору, такий документ для України та Росії не вартував паперу на якому написаний.

Юрій Костенко, автор книги:

- Будапештський меморандум - це політична декларація підписана президентами. Так, рівень високий, але він не має юридичної сили. Про це українські дипломати чітко знали, але вони йшли на паперові гарантії, аби Верховна Рада проголосувала рішення про ядерне роззброєння. Це був не те, що не фаховий підхід, це підхід, який призвів до війни.

Юрій Костенко додає, якби тодішні політики були далекоглядними та відмовились віддавати Росії свою ядерну зброю, то нині Україна не була б втягнута у військовий конфлікт. Проте, як кажуть, після бійки кулаками не махають, і заяви про швидке повернення Україні статусу ядерної держави є відвертим популізмом.

Юрій Костенко, автор книги:

- Я  також є противником сьогоднішнього популізму, коли деякі політики кажуть, що ми повернемо собі статус ядерної держави. Як? Коли? В  який спосіб? Коли ми вже не втримали ядерну зброю, яка могла захищати наші інтереси ще багато десятиліть. Ми сьогодні позичаємо на пенсію і студентські стипендії в МВФ, а хочемо збудувати все те, що стосується ядерної зброї, а це колосальні гроші, сотні мільярдів доларів.

Нині ж Юрій Костенко вбачає у політичному популізмі найбільшу небезпеку для нашої держави, адже державна політика, яка не орієнтована на національні інтереси та опирається на порожні гасла, є мертвонародженою. 

Схожі статті