+380673870816 +380673870816

На українсько-білоруському кордоні закінчився сезонний пропуск людей для збору дикоросів

Нещодавно закінчився термін сезонного пропуску громадян на українсько-білоруській ділянці кордону для збору дикоросів. Про це повідомив прес-центр Державної прикордонної служби України.

Збір грибів та ягід є одним і основних засобів забезпечення сімей прикордоння. До нього залучаються майже усі члени родин, включаючи неповнолітніх з 7-8-ми років і людей старшого віку - до 80 років.

Цього року майже 16 тисяч громадян, з яких 3 тисячі дітей, скористалися спрощеним пропуском через українсько-білоруський кордон в пунктах «Березове», «Дроздинь» та «Познань» з метою збору чорниці та журавлини на території  Поліського лісгоспу Республіки Білорусь.

Спрощену систему доступу для збору дикоросів прикордонні відомства обох країн впровадили 4 роки тому на прохання місцевих мешканців прикордонних громад. Того ж року домовленість закріпили на урядовому рівні і в трьох місцях облаштували тимчасові пункти пропуску. Діють вони за домовленістю між Пінським та Луцьким прикордонними загонами, поки триває ягідно-грибний сезон, а це з 1 липня до 15 листопада. Але у зв’язку з пожежонебезпечна ситуацією у лісах цього літа пропуск громадян України розпочався тільки з 23 липня.  

[[textbanner]] 

Також  цього року з 25 серпня рішенням Столінського районного виконавчого комітету Брестської області було визначено щорічну сплату коштів для іноземців за відвідування заказника «Ольманські болота», а це у 2015 році - 7 базових величин, у 2016 році вона збільшиться до 10 базових величин (1 базова величини складає 180000 білоруських рублів, приблизно 227 гривень). Тому для українських збирачів дикоросів таке платне перебування на  природоохоронній території стало на початку стримуючим фактором. Але усвідомивши, що тільки так вони зможуть законним шляхом перетнути кордон, почали сплачувати державне мито та разом з паспортом та перепусткою пред’являти квитанцію з оплатою за відвідування заповідника. Порушення державного кордону в Республіці Білорусь карається штрафом у розмірі від 10 до 100 базових величин. А порушення державного кордону протягом року повторно тягне за собою вже кримінальну відповідальність. Крім того після передачі порушників кордону українській стороні їх очікує притягнення до відповідальності вже вдома, а це за українським законодавством карається штрафом у розмірі від 1700 до 3400 гривень, а при повторному порушенні кордону протягом року штраф виростає до 6800 гривень.

Поряд з дисциплінованими жителями українського прикордоння, які дотримуються термінів відкриття та закриття сезону, часових показників щодо обов’язкового повернення в Україну та спеціально встановлених місць для перетину кордону, є і такі, яких було затримано та оформлено порушниками державного кордону як українською стороною, так і білоруськими колегами. 73 недобросовісних місцевих жителів притягнуто до адміністративної відповідальності,  рішенням районного суду 31-го громадянина попереджено, на п’ятьох накладено адміністративний арешт, а на 37 накладено штраф на загальну суму 98,6 тисяч гривень.

Державна прикордонна служба України ще раз нагадує про можливість скасування білоруською стороною досягнутих домовленостей про сезонний пропуск у 2016 році у разі систематичних порушень державного кордону, прикордонного режиму, особливо у випадках незаконної вирубки лісу та інших порушень законодавства у прикордонній смузі.

Схожі статті