+380673870816 +380673870816

Гості із-за кордону приїхали у Рівне, щоб упорядкувати «Єврейку» (ВІДЕО)

Взялися за лопати та граблі. У Рівному небайдужі мешканці міста вирішили привести до ладу кладовище, яке у народі називають «Єврейкою». Також до акції долучилися гості із Ізраїлю, Англії, США та Канади. 

Розваги на кістках. Так, у Рівному єврейське кладовище перетворили на місце для відпочинку. Тут місцеві екстремали облаштували собі трампліни для велосипедистів та проклали із надгробних плит доріжки. На деяких пам’ятних каменях ще збереглися імена та дати народження і смерті євреїв. Аби припинити наругу над похованнями, ініціативна група організувала міжнародну толоку.    

Тарас Гринюк, член ГО «Інша освіта»:

- Максимально прибрати територію від сміття, розрівняти ці трампліни, щоб була рівна поверхня. Якщо знайдемо всередині плити, теж їх прибрати і поставити на видноті, щоб люди бачили, що це колись було кладовище.  Доріжка вимощена із цих надгробних плиті ми плануємо прибрати і встановити збоку.

Завідувач кафедри політичних наук РДГУ Максим Гон розповідає, в минулому на цьому місці було два цвинтарі. Втім, їх закрили майже півстоліття тому, ще за радянських часів. Відтоді сюди ніхто із влади не заглядав, а рівняни чи то не знаючи історії цієї місцини, чи то від відсутності моральності  роблять тут все, що заманеться.   

Максим Гон, завідувач кафедри політичних наук РДГУ:

- Тут було два цвинтарі. Тих, хто захворів на холеру і поруч єврейський цвинтар. Найбільший мотив – це те, що люди не знають цього і тут часто смажать шашлики і відпочивають діти, дорослі. І я думаю, що це величезна моральна проблема нашого міста. По-друге, це людська пам'ять. Цвинтарі в такому стані не повинні знаходитися.

До благородної справи з облаштування цвинтаря долучилися євреї з Канади, США та Англії. Керол із Торонто у Рівне приїхала працювати волонтером. Розповідає, що  на її Батьківщині за такими похованнями слідкують набагато краще. 

Керол, волонтерка із Канади:

- Цвинтарі у Канаді, зокрема і єврейські, набагато більш прибрані. І мені сумно спостерігати, що відбувається тут, тому я з радістю долучилася до акції.

За лопати радо взялися і гості із Ізраїлю. Саме на цьому кладовищі похований дідусь одного із них. Йосеф Шойхай у Рівному вже вдруге. Розповідає, що побаченим та зробленим дуже вражений, адже минулого року тут було видовище не із приємних.  

Йосеф Шойхай, приїхав на могилу свого діда:

- Саме на цьому кладовищі похований мій дід. Але щоб приїхати сюди, треба мати дуже багато сил, бо це не так легко. І я дякую Богу, що вся моя сім’я змогла приїхати сюди і зробити цю дуже важливу справу. Я дуже радий, що я тут.

Організатори акції сподіваються, що найближчим часом тут зможуть встановити пам’ятний знак. Втім, потрібних коштів в них ще немає. Адже єврейська громада у Рівному малочисельна. Втім, звертаються до всіх небайдужих долучитися до реалізації цієї справи, адже це стосується не лише самих євреїв, а й всіх мешканців міста.

Схожі статті