+380673870816 +380673870816

Рівняни на громадських слуханнях вирішували долю розважальних закладів у приміщенні колишньої в’язниці (ВІДЕО)

Розваги на кістках. У Рівному колишню в’язницю НКВС таки перетворили на розважальний комплекс. Нині там, де раніше були закатовані тисячі людей, тепер можна пограти в більярд, потанцювати на дискотеці та смачно поїсти. Хоча перед купівлею приміщень колишньої в’язниці, а згодом швейної фабрики, власники обіцяли і міській владі, і громаді, що жодних розважальних закладів вони не відкриватимуть. Результат же їх обітцянок очевидний. Тому містяни вирішили самі провести громадські слухання, аби вирішити як увіковічнити пам’ять жертв народного комісаріату внутрішніх справ та що робити з розважальними закладами, які працюють на місці людських страждань. 

Зараз, окрім скромної таблички на фасаді, майже нічого не нагадує, що низка розважальних закладів розташувались на місці страти тисяч українців, поляків, євреїв та росіян. У приміщенні колишньої в’язниці НКВС як в довоєнні, так і післявоєнні роки обірвалось життя чималої кількості політичних бранців. Тепер в тому ж приміщенні підприємці пропонують рівнянам веселий відпочинок. Нещодавно містяни разом з власниками розважальних закладів провели громадські слухання щодо долі колишньої в’язниці. За словами рівнян, це місце є чорною плямою в архітектурі та історії міста. 

Василь Котик, рівнянин:

- У тій тюрмі сидів мій тесть, сидів при більшовиках, бо як тільки окупація скінчилась, війська пішли далі на Захід. Тесть мій не дійшов до Дермані, до своєї хати, як його КГБісти схопили і куди вони його відправили - досі не відомо.

Детупати Рівнеради панують змусити власників закладів рахуватись з історією цієї території, заборонивши там реалізацію алкоголю.

Олександр Лащук, депутат Рівнеради:

- Я  пропоную таке рішення підтримати громадою, аби в цих заклад заборонити продавати алкоголь, допоки власники не підуть на зустріч громаді.

Самі ж рівняни стверджують, що підприємці не лише знехтували громадською думкою, відкривши на території в’язниці розважальні заклади, але й самовільно перенесли пам’ятну дошку та меморіальний камінь.

- Ми вимагаємо заборонити продаж алкогольних напоїв для споживання на місці за адресами Соборна, 16 і Соборна, 16 а. За тими ж адресами закрити розважальні заклади, більярд та караоке. Повернути елементи пам’ятної дошки, тризуб та хрест на місце та повернути на місце пам’ятний камінь і просити власників виділити приміщення для створення музейної кімнати.

Що ж до підприємців, котрі придбали будівлю з такою багатою історією, то вони, з одного боку, погоджуються з необхідністю існування меморіальної дошки, проте, сперечаються на стіні саме чийого закладу вона має бути. Руслан Шевчик, власник кафе-бару, в якому можна відгуляти як день народження, так і весілля стверджує, що фактично його заклад розташований за адресою Соборна, 16А, а не Соборна, 16, де була в’язниця і тому пам’ятну дошку він хоче перенести зі стіни свого кафе на фасад сусіднього закладу. 

Руслан Шевчик, власник кафе-бару:

- Коли дошка висить на стіні мого кафе-бару, то всі люди думають, що тут була в’язниця. На дошці написано, що за цими стінами було вбито, закатовано і т .д. Я зробив таку пропозицію, що перед головним корпусом в’язниці, де міська земля, поставимо обеліск, почепимо дошку, зробимо місце для квітів. А не так, як зарак, що квіти кладуть під вхід до мого кафе. Вони всихають і я їх потім виношу.

А ось власник іншого кафе, на фасад якого пан Шевчик і хоче перенести меморіальну дошку переконаний, що вона має лишитись там, де й була.

Фадій Кхатер, власник кафе:

- Це дошка, яка була, тепер ось так виглядає. Коли почали будувати кафе-бар, то табличка опинилася вже не з центральної вулиці Соборна, а з боку. Теоретично, її назад треба повісити на те саме місце. Потрібно повісити дошку на те місце, де вона і має бути. 

Разом з тим Фадій Кхатер запропонував спільним коштом власників приміщення колишньої в’язниці побудувати меморіальну капличку поблизу катівні. Тим самим раз і назавжди поставити крапку в цьому питанні. В результаті громадських слухань його пропозиції були враховані, також проголосували і  за те, аби заборонити там продаж алкоголю для розпиття на місці, створити музейну кімнату та провести опитування щодо можливості перепрофілювання діючих закладів у приміщенні катівні НКВС. А от чи прислухається міська влада до рекомендацій громади - покаже час. 

Схожі статті