+380673870816 +380673870816

Нардепи приїхали у Рівне, щоб вирішити чи зможуть видобувати бурштинокопачі каміння законно (ВІДЕО)

У Рівному нардепи пропонують «очолити» бурштинову мафію, себто дозволити бурштинокопачам видобувати каміння законно. Старателі працюватимуть як і раніше, от тільки кошти йтимуть до бюджетів, а не до кишень «кришувальників». Аби врегулювати ситуацію із незаконним видобутком сонячного каменю, у Рівному зібралися народні обранці та керівники із трьох областей. Зокрема, ламали вони голову над законопроектом, який дозволить легалізувати бізнес старателів. 

Влаштовували перестрілки, кидали гранати у вікна будинків, а нещодавно, навіть побили міліціонерів. Рівненщину вже давно лихоманить через бурштин. Нині «сонячна чума» перекинулася і на сусідні області - Волинську та Житомирську. 

Віталій Француз, голова Житомирської обласної ради:

- Якщо незаконний видобуток був спочатку на території одного району, потім двох районів, а буквально декілька днів тому з’явився вже і в третьому районі.

Олександр Пирожик, перший заступник голови Волинської обласної ради:

- Те, що зараз відбувається, вже за нашою інформацією, у нас в трьох районах, а загалом в трьох областях, воно не може так далі продовжуватися. Це нагадує таку лавину, яка з кожним тижнем наростає і це реально вже становить загрозу.

Аби вирішити проблему незаконного видобутку бурштину, у Рівному зібралися представники трьох областей. Приїхали і близько десяти народних обранців. Вгамувати «бурштинову чуму» вони намагаються вже давно та безрезультатно. Обидва законопроекти, які були ними подані до Верховної Ради, експертна рада відхилила. Один із них належить обранцю від Рівненщини Юрію Вознюку. 

Юрій Вознюк, народний депутат України:

- На жаль, головне експертне управління при Верховній Раді не підтримало даний законопроект і запропонувало його відхилити, бо він суперечить певним законам, та, на жаль, вони відхилили і альтернативний законопроект. Тому наша мета - сьогодні із цих двох законів зробити один, але такий, який би не відхилили.

За основу Юрій Вознюк пропонує взяти законопроект Борислава Розенблата. Зміст якого полягає у створенні старательських артелей, які зроблять роботу копачів легальною. 

Борислав Розенблат, народний депутат України:

- Ці старательські артелі, які будуть добувати бурштин, мають сплачувати щомісяця 20% від знайденого і проданого. Це прописано в законі. Ці гроші вони будуть платити місцевим радам, щоб потім можна було проводити рекультивацію. Тому що сьогодні не питання видобутку каміння, а питання в тому, що потім потрібно проводити рекультивацію земель.

В свою чергу обранець від Рівненщини Сергій Євтушок пропонує дозволити видобувати бурштин лише на порушених землях. Каже, що лише на Сарненщині старателі вже перекопали близько 500 гектарів.

Сергій Євтушок, народний депутат України:

- Має бути створене комунальне підприємство, ці порушені землі мають бути інвентаризовані, де чітко має бути вказано, що там може проводитися видобуток. 

Контроль над видобутком бурштину потрібно цілком віддати у руки держави, оскільки на місцях буде процвітати корупція, переконує волинський нардеп Ігор Гузь. 

Ігор Гузь, народний депутат України:

- Це настільки сьогодні питання корумповане та бандитське і там замішані такі мільйони гривень й доларів і я не знаю, чи область потягне врегулювання ситуації. Мені здається, що потрібно давати можливість державним структурам пробувати. Я не знаю, чи це буде «Укрбурштин», чи якесь інше підприємство, але якщо це буде кожна область, то я не знаю, чи це буде правильно.

Законопроект про легалізацію роботи старателів у Верховній Раді мають розглянути вже у наступний четвер. Попри те, що він не ідеальний, депутати сподіваються, що його таки приймуть у першому читанні. Проте, до другого читання проект потрібно буде вдосконалити. Долучитися до цього народні обранці просять і самих бурштинокопачів. Голова обласної ради Михайло Кириллов переконаний, цей закон допоможе вирішити проблему незаконного видобутку сонячного каменю й «кришування». 

Михайло Кириллов, голова Рівненської обласної ради:

- Ми говоримо про те, аби встановити прозорі правила гри для того, щоб не платити «кришам» і тим, хто скуповує бурштин і вивозить його незаконно за кордон. Ми говоримо про те, що його потрібно легалізувати, створити робочі місця і направити кошти в місцеві бюджети.

Нині, за неофіційними даними, на Рівненщині щороку видобувають близько 60 тонн бурштину і лише три з них – легально. Якщо закон все таки приймуть, врегулювати ситуацію вдасться до кінця року, переконаний очільник області Михайло Кириллов.

Схожі статті