+380673870816 +380673870816

У Рівному зберігається повстанський «Кобзар», якому 100 років (ВІДЕО)

Таких книг в Україні одиниці. Раритетний «Кобзар» Тараса Шевченка виданий ще за царських часів нині зберігається у Рівному. Виданню 100 років. 

Юлія Бублей, журналіст:

- Борітеся,  поборете, вам Бог помагає. За вас сила, за вас воля і правда святая. Цими рядками свого часу зачитувалися українські повстанці, адже цей «Кобзар» Тараса Шевченка тривалий час знаходився в одній з бібліотек  Української Повстанської Армії. Нині він у фонді Літературного музею Уласа Самчука у Рівному.

Це унікальне видання, - розповідає краєзнавець Євген Шморгун. «Кобзар» виданий ще за царських часів у 1914 році. 

Євген Шморгун, письменник, краєзнавець:

- Він був виданий до сторіччя Шевченка в Катеринославі. Над ним працювали кращі літературні сили того часу. Книжка видана на досить високому рівні.  Подивіться, яка була обкладинка гарна, ошатна. Книжка товста, 700 сторінок. Це було видавництво Ротенберга в Катеринославі. Все те, що цензура викидала, дані рядочки позначали крапками. Скільки рядків викинено, стільки і крапок. 

Цей «Кобзар» належав українським повстанцям. У них навіть була своя бібліотека, - розповідає краєзнавець. Знаходилася вона на північ від села Зозів. Там зберігалося близько трьох тисяч книг. Серед них і царське видання «Кобзаря». Проте, відчуваючи близьку смерть, воїни УПА віддали його Олександру Богуцькому. Цю історію переповідає Євген Шморгун.

Євген Шморгун, письменник, краєзнавець:

- Одного вечора, каже, постукали в двері. Мати пішла, відкрила і каже, що це до нього Мороз прийшов. Вийди,  він має до тебе балачку. Той вийшов, він стоїть в шинелі  з автоматом за плечима і каже, що це йому подарунок від нас, тому що ми знаємо, що живими вже мабуть не залишимося і ми не хочемо, щоб разом з нами пропала ця книжка. Цей Мороз як у воду дивився, через три роки його підстерегли КГБісти і вбили, а бібліотека так і залишилася.

Пізніше Олександр Богуцький віддав подарованого повстанцями «Кобзаря» Євгену Шморгону і заповів, аби той передав видання Літературному музею Уласа Самчука. Нині книга знаходиться у їх фонді, проте, досі  зберігається у сховці Євгена Шморгуна. Він боїться, що тут унікальний «Кобзар» загубиться. 

Євген Шморгун, письменник, краєзнавець:

- Якби її десь там продавали, то за неї можна просити хорошого «Мерседеса». Таку книжку радий би мати будь-який музей України, найвидатніший музей, але їх всього кілька.

У музеї Уласа Самчука пишаються тим, що мають таке унікальне видання. 

Інна Нагорна, завідувачка Літературного музею Уласа Самчука:

- «Кобзар»  із повстанської криївки прикрашає музей Уласа Самчука, прикрашає на різноманітних заходах, зокрема і на заходах, які ми робили до 200-річчя Тараса Григоровича Шевченка як в музеї,  так і за його межами.

На жаль, часу нічого не підвладне і навіть ці безцінні раритети. Нині книга потребує реконструкції. Аби вдихнути друге життя в 100-літній «Кобзар» потрібні тисячі, навіть сотні тисяч гривень. А їх  немає.

 

Схожі статті