+380673870816 +380673870816

Поблизу заказника «Соколині гори», на річці Случ планується будівництво ГЕС (ВІДЕО)

Нова екологічна загроза на Рівненщині. Активісти вже б’ють на сполох, адже поблизу річки Случ і заказника «Соколині гори» планується будівництво  малої гідроелектростанції. По-перше, новоспечена ГЕС не має усіх потрібних дозволів. По-друге,  від такого спорудження можуть постраждати землі  природно-заповідного фонду України і що найцікавіше, саме це будівництво, як підозрюють активісти, може бути профінансоване Росією.  

Окраса  та гордість Рівненщини. Це місце Березнівського району в народі часто називають «Надслучанською Швейцарією».  Воно славиться не лише  своїми пейзажами, фауною, а й навіть історичним значенням.  

Віталій Поровчук, диякон:

- Це 8 пам’яток археології. З них 6 городищ  від Х по ХІІІ століття. Це городища часів Київської Русі.

Проте, річка Случ приваблює не лише туристів з усієї України та з-за кордону, а й забудовників, що планують на її водах збудувати малу гідроелектростанцію. Така ініціатива  вмить занепокоїла рівненських активістів та екологів. Адже існує загроза підтоплення прилеглих земель -  об’єктів природно-заповідного фонду.

Олег Гетун, активіст ММГО «Екоклуб»:

- Міні-ГЕС.  Вона являє собою отаку дамбу поперек річки. І в результаті зміниться профіль річки, вода підніметься таким чином. Ділянка приблизного підтоплення буде рівнятися 10 кілометрам. Тобто це означає, що приблизно на 10 кілометрів буде змінений гідрологічний режим річки.

А вже на відстані одного кілометра від річки починається заказник «Соколині гори». То ж активісти  переконані, що таке будівництво порушує норми українського природоохоронного законодавства.  Більше того, як вдалося з’ясувати згодом, цей проект не пройшов процедуру державної екологічної експертизи – оцінку впливу на навколишнє середовище.  І ще у 2012 році Департамент екології своїм заключенням, так би мовити, не схвалив подібне будівництво. 

Олег Гетун, активіст ММГО «Екоклуб»:

- Прохання було таке, що ми збираємося будувати міні-ГЕС. Тут є такі об’єкти, а  чи міні-ГЕС не пошкодить їх. І на це була дана відповідь-висновок.

Розводять руками  і в Департаменті екології та природних ресурсів  області. Накласти вето на це будівництво вони не можуть,  адже об’єкт не знаходить в зоні заповідника.

Валентин Дудка, директор Департаменту екології та природних ресурсів Рівненської ОДА:

- Чиновникам, держслужбовцям доводиться не легко. Вони змушені робити кроки, які їх змушують вищі чиновники. Але всі спеціалісти департаменту однозначно хочуть, щоб все, що є у нас, збереглося.

До того ж активісти побоюються, що капітал інвесторів ГЕС - це саме російські гроші. Цікаво, що 90% коштів на будівництво виділила фірма, що зареєстрована в Празі, але належить вона саме громадянину  Росії. І  це ще більше насторожує  людей.

Іван Оліферук, голова туристичного клубу «Обрій»:

- Не можна просто так віддати якомусь манкурту, який  заховався через чехів. Це ж є російські гроші, які не пішли прямо в Україну. І через чехів ніби він будує.

Загалом,  будівництво малих ГЕС дуже вигідне інвесторам, - кажуть спеціалісти. Це зобов’язує  енергопостачаючі організації купувати електроенергію за завищеним тарифом і передбачає компенсацію з бюджету. Активісти й не проти таких ініціатив, проте,  не в унікальних для Рівненщини туристичних та історичних місцях. Тому відповідні звернення вже адресовані в прокуратуру, Міністерство екології та інші органи.  Нині вони хочуть привернути максимально увагу громадськості для того, щоб зберегти  цю красу Рівненщини в первозданному вигляді для майбутніх поколінь.

Схожі статті