+380673870816 +380673870816

Валютні позичальники налаштовані рішуче

Платити у валюті не сила в гривнях. Схоже, правильні розділові знаки у цьому вислові українці змусять поставити парламентарів зовсім скоро. Між тим, перші результати вже є. Днями народні обранці  проголосували за накладення мораторію на відчуження майна валютних позичальників, у разі якщо останні заборгували банку по кредиту. 

Інфляція, економічна криза, підвищення цін, зниження реальних заробітків нині поставили на межу банкрутства та довели до відчаю мільйони простих людей, які на початку 2000-х років отримали позичку у банку і нині змушені повертати борги. 10 років тому на відбудову будинку після пожежі взяла кредит і сім’я Олени Наумчук. Нині їх через борги виселяють із помешкання.

Олена Наумчук, мешканка будинку:

- Сума грошей була велика, брали кредит в доларах, потім банк почав збільшувати процентну ставку. Всі гроші йшли на це, проте, ми не могли погасити навіть процент. І десь роки два тому ми почали судитися з банком, що вони все підвищують і підвищують процентну ставку і за цей час у нас проплати не було.

Люди кажуть, що платити не відмовляються, але відсотки мають бути розумними. 

Євген Жуков, активіст ГО "Правдива країна":

- Курс на момент укладання договору становив 4-5 гривень, зараз цей курс 12 гривень і не відомо, що буде завтра. Ця ситуація не може бути кваліфікована як змінення курсу гривні і курсові ризики. Курсові ризики в усьому світі обмежуються ризиком у 20-30%.

Українським же позичальникам доводиться сплачувати у сотні разів більше. Тому нині люди б’ють на сполох і просять у Верховної Ради на законодавчому рівні врегулювати ситуацію. 

Євген Жуков, активіст ГО "Правдива країна":

- Законопроект 4895 був поданий депутатом Рудьковським у Верховну Раду. Він зобов’язує комерційні банки перерахувати валютні кредити в гривню по тому курсу, який був на момент укладання договору.

Втім українські парламентарі не поспішають прийняти цей законопроект, адже побоюються, що це може зруйнувати банківську систему. 

Євген Жуков, активіст ГО "Правдива країна":

- Аргументують вони це дуже просто, мовляв, люди, які взяли валютні депозити, якщо раптом перерахують для них курс, то це дуже сильно вдарить по банківській системі й в результаті банки не зможуть виплачувати депозити, які громадяни несуть у банк. 

З вимогою врегулювати ситуацію 3 червня під стінами Верховної Ради вкотре зібрався мітинг, у якому позичальники із усіх куточків України вимагають захистити їх від шалених банківських відсотків. Через значну девальвацію національної валюти кредити подорожчали в 2, 3, а для деяких валют – і в 5 разів. Аби розрахуватися з банком часто людям доводиться віддавати останню сорочку. Тому нині просять у парламентарів увести мораторій на відчуження заставного майна.

Валерій Веремчук, член Громадської ради при Рівненській ОДА:

- Мораторій передбачає, що ДВС не може відбирати майно в судовому порядку, але це лише у випадку, якщо майно не перевищує 140 кв.м. Це якщо квартира і будинок 250 кв.м. і зрозуміло це не розповсюджується на чиновників, депутатів і тих людей, яких ми на сьогоднішній момент називаємо забезпеченими.

Мораторій на відчуження майна діятиме допоки парламентарі не розглянуть законопроект "Про переведення кредитних зобов'язань з іноземної валюти в національну". Адже лише завдяки йому, переконані активісти, вдасться врегулювати ситуацію в країні. 

Схожі статті