+380673870816 +380673870816

У стінах МЕГУ краєзнавці та історики говорили про останні дослідження бою під Гурбами

Історія, яка повчає і дає наснагу рухатись вперед. Гурбенський бій: 70 років по тому. Під такою назвою в МЕГУ відбувся круглий стіл, що об’єднав зусилля та останні дослідження відомих істориків і  краєзнавців легендарної битви НКВС та УПА під Гурбами. 

Ця  найбільша битва українських повстанців з об’єднаними військами НКВС тривала з 21 по 25 квітня 1944 року. Лише кілька тисяч повстанців протистояли тридцятитисячному добре озброєному війську.  Бій у Гурбах для істориків і досі до кінця не вивчений. Залишилось мало свідків та пам’яток. Це у свою чергу і породжує білі плями в історії. 

Ігор Марчук, завідувач відділу Рівненського обласного краєзнавчого музею:

- Підрозділи були розташовані на значній території. І досі немає чіткої інформації про те, як відбувся бій. І встановити всі обставини досить важко.

Поділитись своїми останніми дослідженнями й зібрались відомі історики в МЕГУ під час круглого столу. Переконані, що уроки минулого зараз актуальні для України як ніколи. 

Андрій Жив’юк, завідувач кафедри історії України МЕГУ:

- Я думаю, сьогоденням нашим зараз актуалізовано те, що відбувалось 70 років тому. І той порив за Україну, який продемонструвала молодь тоді, я сподіваюсь, що студенти для себе зможуть взяти багато корисного і повчального з сьогоднішнього круглого столу.

Що ж до останніх напрацювань, то історики вже встановили усі поховання в Гурбах, відповідно нині розбудовується пантеон. Також  науковці продовжують вивчати архіви,  допитувати свідків, встановлювати нові імена та обставини бою. Загалом краєзнавці переконані, що нам є чому повчитись у тодішніх повстанців.

Ігор Марчук, завідувач відділу Рівненського обласного краєзнавчого музею:

- Проявили вони себе героїчно, професійно і достойно. Зустрілися дві армії, які використовували різні тактики. Армія, яка використовувала класичну – антипартизанську, а з іншого боку була армія повстанська з партизанською тактикою. І вона показала, що певний період часу може вести бій з армійськими підрозділами. Якби повстанці залишились на місці, то вони, якщо не повністю були б знищені, то б зазнали значних втрат.

Нагадаємо, днями на Рівненщині відзначили 70 річницю бою  під Гурбами. Тут вшанували пам'ять загиблих і влаштували реконструкцію тієї запеклої битви.  Та вкотре довели, що українці свою історію пам’ятають. Кожного року в Гурбах збирається кілька тисяч патріотів. Незабаром в урочищі планують встановити меморіал слави героям бою.

Схожі статті