+380673870816 +380673870816

У Рівненській області більше 65% пожеж виникає в селах

Протипожежний захист населених пунктів району в частині організації гасіння пожеж забезпечують пожежно-рятувальні підрозділи ДПРЧ-2 та ДПРЧ-3 Рівного, а також ДПРЧ-10, що дислокується у смт Клевань. Зазначені підрозділи Державної служби України з надзвичайних ситуацій є основними та чи не єдиними силами у боротьбі з вогнем, при наданні допомоги постраждалому населенню району внаслідок негативних природних явищ, дорожніх аварій тощо. Про це повідомив начальник Рівненського міськрайонного управління ГУ ДСНС Віктор Бабак.

Прикро визнавати, але рятувальники ДСНС не завжди в силах надати громадянам ефективну допомогу. Сільські населені пункти Рівненського району знаходяться на відстані від 3 до 25 кілометрів, внаслідок чого час прибуття пожежно-рятувальних підрозділів може досягати до 35 хвилин і більше. Крім того, при наявному стані сільських доріг та їх утримання в осінньо-зимовий період на своєчасне прибуття до місця виклику рятувальників розраховувати можливо хіба що умовно.

Приборкати вогонь в господарствах селян, який вільно розвивався протягом 30-50 хвилин вкрай складно, тому ризик загибелі людей, матеріальні збитки збільшуються в рази. Разом з тим люди забувають, що практично завжди пожежі виникають через їх власну недбалість ― необережне поводження з вогнем, недолуге використання електромереж та використання нестандартних плавких вставок (жучків), порушення при експлуатації пічного опалення, недогляд за дітьми, тощо. Швидкому розповсюдженню вогню сприяють факти забудови з порушенням протипожежних норм, без дотримання мінімальних відстаней між будівлями, ігноруючи будь який вогнезахист дерев’яних конструкцій тощо.

Протягом 10 місяців 2013 року в Рівненському районі виникло 98 пожеж, на яких загинуло 6 чоловік, що втричі більше ніж за аналогічний період 2012 року. Прямі та побічні збитки становлять понад 7,7 мільйона гривень.

З метою покращення стану оперативного реагування на виникнення пожеж та інших надзвичайних ситуацій, надання допомоги населенню в екстремальних ситуаціях за ініціативи Рівненського районного відділу УМНС України в Рівненській області та за підтримки керівництва Рівненської районної державної адміністрації, депутатів районної ради була розроблена та затверджена Програма створення місцевих пожежних команд у 2012-2013 роках. У відповідності до вказаної Програми в 2012 році передбачалось створення 3 місцевих пожежних команд в селах Олександрія, Грушвиця, Біла Криниця, разом з тим не створено жодної. В 2013 році ―створення МПК в селах Жобрин та Радухівка.

Варто відмітити, що у відповідності до ст. 19 Кодексу цивільного захисту України забезпечення цивільного захисту територій населених пунктів відноситься до компетенції органів місцевого самоврядування. Не дивлячись на вимоги розпорядження голови районної державної адміністрації, рішення районної ради сільські голови не проводять роботу по створенню місцевих пожежних команд та фактично самоусуваються від виконання передбачених законом функцій по забезпеченню безпечних умов життєдіяльності громадян, які їх обрали.

Такий висновок напрошується у зв’язку з тим, що жодної змістовної відповіді від очільників згаданих сільських рад про причини, по яких не створюються пожежні команди, або інформації про те чи дане питання хоча б виносилось на розгляд виконкомів чи сесії рад до Рівненського міськрайонного управління не надходило.
Підсумовуючи вищевказані факти щодо ефективності протипожежного захисту села висновки напрошуються однозначні та логічні. Не можливо забезпечити належний протипожежний захист сільських населених пунктів та його мешканців в умовах, коли самі ж мешканці своєю безвідповідальною поведінкою ризик виникнення пожеж підвищують до максимуму, а органи місцевого самоврядування ніякої участі в його забезпеченні не приймають вважаючи, що це не їх справа.

Співробітники Рівненського міськрайонного управління ГУ ДСНС України у Рівненській області у відповідності до чинного законодавства будуть продовжувати роботу щодо реалізації державної політики у сфері цивільного захисту, як передбачає зокрема ст.17 Кодексу цивільного захисту України. З метою надійного та ефективного захисту та забезпеченню безпеки життєдіяльності мешканців Рівненського району нами будуть і надалі ініціюватись та розроблятись необхідні місцеві програми, вживатимуться заходи щодо їх реалізації. Крім того черговий раз декларуємо свою готовність надавати допомогу місцевим громадам у створенні та функціонуванні пожежних команд, забезпечувати необхідну взаємодію.

Схожі статті