+380673870816 +380673870816

Волонтер-рятувальник – норма життя за європейськими стандартами

За період 1997-2012 років в Україні зареєстровано близько 5,2 тисячі надзвичайних ситуацій, у тому числі понад 3 тисячі техногенного характеру та понад 2,1 тисяча природного характеру. Про це повідомив начальник Рівненського міськрайонного управління ГУ ДСНС Віктор Бабак.

Матеріальні збитки, завдані НС техногенного та природного характеру за останні 15 років, оцінюються близько 13,5 мільярда гривень. Кількість загиблих внаслідок надзвичайних ситуацій тільки за 2008-2012 роки становить 1960 чоловів, з яких 229 діти, постраждало 5069, з яких 1674 діти.

Окремо слід відмітити небезпеку, яку приносять пожежі в Україні. Статистика останніх років свідчить про загальну динаміку зростання кількості пожеж в Україні, в період 2007-2012 років кількість пожеж збільшилась більш як на 53%. Щодня в нашій державі виникає 120-195 пожеж, на яких гине 7-10 чоловік. Пожежі наносять величезних матеріальних збитків – матеріальні втрати від пожеж лише в 2012 році сягнули більше 3,3 мільярда гривень.

Осінньо-зимовий період 2012-2013 року в Україні характеризувався виникненням надзвичайних ситуацій та подій природного характеру пов’язаних з снігопадами, ожеледицею, буревіями та підтопленнями. Співробітниками Державної служби України з надзвичайних ситуацій, як того і вимагає чинне законодавство, активно проводиться робота щодо запобігання виникнення надзвичайних ситуацій, оперативного реагування на ліквідацію наслідків надзвичайних ситуацій різного характеру, спільно з органами влади вживаються заходи пом’якшення їх наслідків та забезпечення безпечних умов життєдіяльності.

Досвід європейських країн свідчить про ефективність можливої співпраці спеціальних служб з громадськими та волонтерськими організаціями по питаннях запобігання та пом’якшення наслідків від надзвичайних ситуацій. Для більшості громадян України буде неабияким відкриттям той факт, що в Європі пожежні добровольці (волонтери) відіграють більш вагому роль, ніж професійні пожежні.

У кожній країні Європи існує свій підхід до розвитку добровільної пожежної охорони. Якщо у Греції добровільні пожежні частини почали створюватись тільки в кінці 1990-х років, то у Швейцарії і Австрії історично склалося так, що добровольці становлять понад 90% від загальної чисельності пожежників. У Німеччині професійна пожежна охорона функціонує лише у 107 містах (як правило, з населенням понад 100 тисяч мешканців), а добровільні пожежні команди – у 2074 населених пунктах. У сусідній з нами та близькій ментально Польщі 499 державних пожежно-рятувальних частин та 3815 добровільних пожежних частин.

Залучення добровольців до вирішення завдань по запобіганню надзвичайних ситуацій, а особливо пожеж буде більш ефективним і буде мати більш дієвий результат. Крім того широке залучення волонтерських організацій суттєво підвищить культуру безпеки серед людей, обізнаність та відповідальність, покращить особисті навички та вміння діяти в екстремальних ситуаціях – чим більше волонтерів тим більше обізнаних та підготовлених людей у сфері безпеки.

Принциповий перегляд суспільного ставлення до протипожежної справи, засвоєння світових стандартів пожежного волонтерства, якісне підвищення рівня відповідальності громади за стан безпеки – ось мета, яку необхідно ставити перед собою залучаючи добровольців (волонтерів). Близькими аналогами таких організацій є створення добровільної пожежної охорони, зокрема добровільних пожежних дружин на підприємствах, місцевих пожежних команд у сільських населених пунктах. Проте активних волонтерських організацій та волонтерів у сфері цивільного захисту та забезпеченні пожежної безпеки в даний момент обмаль.

Вплинути та змінити суспільне ставлення до рятувальної справи, підвищити особисту культуру безпечної поведінки населення можливо лише при активній просвітницько-виховній роботі вже сьогодні з молодим підростаючим поколінням. В даному питанні необхідно активно співпрацювати органам ДСНС України через органи місцевої влади із закладами шкільної та позашкільної освіти, розвивати рух дружин юних пожежних-рятувальників, створювати та розвивати молодіжні громадські організації, налагоджувати міжнародну співпрацю з аналогічними громадськими організаціями європейських країн.

На разі Рівненське міськрайонне управління ГУ ДСНС України в Рівненській області запрошує діючі волонтерські та громадські організації, а також суспільно-активних громадян до співпраці у заходах запобігання виникнення та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій. З приводу організації співпраці можливо звертатись до Консультаційного центру Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області за адресою м. Рівне вул. Полуботка, 37, тел.69-55-28 або безпосередньо до Рівненського міськрайонного управління ГУ ДСНС тел.69-55-38, 69-55-35.

Схожі статті