+380673870816 +380673870816

На Рівненщині медикам вдалося зупинити темпи поширення ВІЛ-інфекції

Починаючи з 2010 року такий діагноз щорічно ставлять близько двом сотням краянам. Таку інформацію повідомили у Рівненському обласному центрі профілактики та боротьби зі СНІДом під час прес-конференції присвяченої Всесвітньому дню боротьби зі СНІДом, що відзначається 1 грудня. 

Вперше випадок захворювання на ВІЛ-інфекцію на Рівненщині зафіксували у 1996 році. Відтоді в області зареєстрували більше 2 тисяч випадків ВІЛ-інфікування, з них 319 краянам поставлено діагноз СНІД. На підтримку саме таких громадян була спрямована п'ятирічна обласна програма профілактики та лікування ВІЛ/СНІДу, яка разом із державною добігає кінця у цьому році. За час її реалізації за кошти держбюджету в область надійшло медпрепаратів на загальну суму 9 мільйонів 291 тисячу гривень. Аби попередити розвиток ВІЛ-інфекції у дітей народжених від батьків з цією недугою, протягом 5 років наш край був стовідсотково забезпечений молочними сумішами, що є альтернативою грудному вигодовуванню.

Марія Думановська, заступник начальника управління охорони здоров’я Рівненської ОДА:

- Рівненська область повністю забезпечувала молочними сумішами або харчуванням дітей, які народилися від ВІЛ-інфікованих батьків. Адже новонароджену дитину ми не можемо забезпечити грудним вигодовуванням. Це якраз той випадок, коли грудне вигодовування категорично протипоказане і ці діти відразу після народження отримують молочні суміші, переводяться на штучне вигодовування.

Наступним кроком після зупинки темпів поширення ВІЛ-інфекції серед краян стало зменшення кількості випадків зараження, зокрема серед уразливих груп населення.

Людмила Рибчук, віце-президент благодійного фонду "Майбутнє без СНІДу":

- Ми працюємо з жінками секс-бізнесу, зі споживачами ін’єкційних наркотиків, чоловіками, які надають перевагу сексу з чоловіками. Всі вони відносяться до уразливих груп. Ми маємо доступ до даних груп, хоча вони дуже закриті, особливо, що стосується чоловіків, які надають перевагу сексу з чоловіками. Якщо порівняти рівень захворюваності за 9 місяців минулого року і за аналогічний період цьогоріч, то серед споживачів ін’єкційних наркотиків в нас зменшився рівень інфікування.

Аби не возити аналізи для складних досліджень за сотні кілометрів, у Рівному за кошти з державного бюджету, а це майже мільйон гривень, планують відкрити лабораторію для проведення полімеразної ланцюгової реакції. Це, кажуть фахівці, дозволить визначати рівень вірусного навантаження для вибору способу пологів, а також пришвидшить визначення статусу дитини народженої від ВІЛ-інфікованих батьків.

Олена Гандзюк, головний лікар Центру СНІДу:

- Беремо дитинку, яка народилася. Ми півтора року дитину тримаємо на обліку. В нас зараз 109 дітей на обліку, проте, вони не обов’язково ВІЛ-інфіковані. У нас зараз лише 16 ВІЛ-інфікованих. Але до півтора року в крові дитини  плюсять тіла мами. Цим методом ми вже до 2 місяців знатимемо інфікована дитина чи ні, адже ми сам вірус виділяємо. А так, поки дитина до півтора року доживе, то ми не знаємо чи є в неї ВІЛ-інфекція, можливо у неї вже буде розгорнута клініка СНІДу. Ми можемо втратити дитину.

Також в лабораторії зможуть визначати стадію хвороби пацієнта, тобто коли він приблизно заразився. Загалом щороку на Рівненщині близько 40 тисяч людей проходять тест на захворюваність ВІЛ-інфекціями. Аби охопити ще більшу кількість населення, найближчим часом фахівці планують організувати пересувну тест-лабораторію, де можна було б пройти швидкий тест.

Схожі статті