+380673870816 +380673870816

Майно жителів Рівненщини оцінюватимуть по-новому?

З 1 листопада в Україні почали проводити обов'язкову оцінку нерухомості за новими правилами. Тепер при купівлі-продажу квадратних метрів українці сплачують податки не з суми угоди, а з оціночної вартості зазначеної у висновку оцінювача. Оцінка ж здійснюється не "вручну", а за допомогою спеціальної комп'ютерної програми. Про підводні камені таких нововведень нашим журналістам розповіла член Наглядової ради з питань експертної грошової оцінки земельних ділянок при Держкомземі України, експерт-оцінювач Людмила Туровська. 

Оцінювати нерухомість при купівлі-продажу для оподаткування оцінювачі будуть не безпосередньо на об’єкті, який оцінюється, а у своєму кабінеті за допомогою спеціальної програми. Розробило і запатентувало її підприємство об’єднання громадян "Український інститут управління якістю в оціночній діяльності". За висновками експертів, таким чином Фонд держмайна створив "закритий клуб податкових оцінювачів". Адже кваліфікаційного сертифіката недостатньо для того, щоб мати право на проведення оцінки. Треба ще отримати сертифікат суб'єкта оціночної діяльності, тобто ліцензію. Її у Фонді держмайна видали лише тим, хто підписав ліцензійні договори з тим же "Українським інститутом управління якістю оціночної діяльності". Таким чином з 6 тисяч оціночних підприємств, ліцензію на податкову оцінку за новими стандартами отримали лише 300 компаній.

Людмила Туровська, експерт-оцінювач:

- Ми маємо лише 300 організацій. А це означає монополізацію. Це означає, що не буде конкуренції. Відповідно з 1 лютого очікується шалене підняття цін і постраждає від цього знову споживач.

Ефект від пробного введення подібної системи вже мали змогу відчути на своєму гаманці українці у червні 2012 року. Тоді таку податкову оцінку здійснювало 12 фірм і вартість проведення відповідних послуг миттєво зросла від 2 до 20 тисяч гривень. В свою чергу цим питанням зацікавився Антимонопольний комітет України, адже з впровадженням таких нововведень на ринку залишиться лише 5% оціночних підприємств, які віддаватимуть у приватні руки майже усі зароблені гроші.

Людмила Туровська, експерт-оцінювач:

- Фонд держмайна видає сертифікати, іншими словами впускає на ринок оцінки для оподаткування тільки ті господарські структури, які підписали ліцензійний договір з одним єдиним приватним підприємством. Згідно цього договору 80% від загальної вартості оціночних послуг піде в цю єдину структуру. По-друге, Фонд держмайна не допускає до оцінки для оподаткування усі інші структури, які не підписали цей договір.

Експерти радять споживачам дуже прискіпливо ставитись до фірм, що працюють за новою схемою. Адже хоча напередодні претенденти на це ремесло пройшли відповідне навчання та отримали сертифікати, проте, цей документ можна легко анулювати у суді, відповідно і договори, що заключалися цими людьми будуть недійсними.

Людмила Туровська, експерт-оцінювач:

- Фонд держмайна оцінювачам цих структур видав кваліфікаційні свідоцтва без річного стажування. А це означає, що вже найближчим часом розпочнуться суди, які визнають ці кваліфікаційні свідоцтва недійсними і будуть суди, які визнають договори, які були по цим свідоцтвам, недійсними. Хто страждає – споживач.

Також система податкової оцінки передбачає, що замовник має самостійно надати усю необхідну інформацію оцінювачу без огляду об’єкту останнім. Тобто декілька сторінок технічних параметрів нерухомості, яка оцінюється, споживач має надиктувати оцінювачу по телефону, скайпу або надіслати електронною поштою. Тут не враховано, що людина не є фахівцем у даній галузі і може помилково надати неправильну інформацію стосовно конструкції будинку, технічного та фізичного стану квартири, інженерного обладнання, майнових прав та іншого.

Людмила Туровська, експерт-оцінювач:

- Замовнику ніколи не нададуть звіт на руки, оцей висновок, якщо він не підпише фразу, що претензій він не має і що шкоди йому цей оцінювач не завдав. Тобто усю відповідальність з плечей оцінювача переклали на плечі замовника. Проте, невідомо чи навмисно, чи не навмисно людина подала неправильну інформацію. Сьогодні від замовника вимагають три сторінки тексту, який він має заповнити.

Впровадження Фондом держмайна обов’язкової оцінки для цілей оподаткування проводилось всупереч з чинним законодавством про оцінку майна. Адже Верховна Рада не прийняла законопроект щодо подібних нововведень. Свою негативну позицію стосовно цього вже висловили Президент України та його адміністрація, Антимонопольний комітет України, Держпідприємництво, Федерація роботодавців України та чимало народних депутатів.

Схожі статті