+380673870816 +380673870816

На Рівненщині проживає близько 5 тисяч людей хворих на діабет

Діабет визнано неінфекційною епідемією XXI століття. За прогнозами експертів, у наступні 10 років загальна кількість випадків смерті через діабет зросте у понад 50%, а до 2030 року ця недуга стане провідною причиною смерті у світі. 

Так, "солодка хвороба" посідає 3 місце після онкології та серцево-судинних хвороб. Кожні 7 секунд у світі діагностують 2 нових випадки діабету і одна людина помирає через ускладнення хвороби. І хоча в Україні рівень поширення діабету нижчий, ніж у європейських країн, проте, все ж Україна належить до держав з високим рівнем захворюваності. Тому місцеві фахівці в переддень Всесвітнього дня діабету говорили про діагностику, профілактику та медзабезпечення інсулінозалежних жителів Рівненщини.

Інсулін - гормон підшлункової залози, який відіграє основну роль в регуляції вуглеводного обміну організму. У разі недостатньої кількості інсуліну у хворого розвивається діабет І-го або II-го типу. Тобто глюкоза, яка потрапляє в організм через їжу, накопичується в крові у великій кількості і не засвоюється на клітинному рівні. За відсутності лікування діабету, хвороба дуже швидко прогресує, вражаючи серце, кровоносні судини, очі, нирки і нерви.

Характерними симптомами є втрата ваги, невгамовна спрага та надмірне сечовиділення. Однак, вони можуть бути слабко вираженими і тому людина навіть не підозрює про те, що захворіла на діабет допоки підвищення концентрації глюкози в крові не призведе до розвитку важких ускладнень, таких як різні види діабетичної коми та інші.

Нині на Рівненщині проживає близько 5 тисяч людей хворих на діабет та 181 дитина, які потребують інсулінотерапію. За словами медиків, сьогодні вони намагаються на 100% забезпечувати хворих препаратами попри недостатнє фінансування.

Наталія Ковальчук, завідуюча ендокринологічним відділенням №1:

- Якщо ми раніше мали можливість закуповувати лише інсуліни і забезпечувати інсулінозалежних хворих, то вже цьогоріч окрім усіх видів інсулінів, ми змогли закупити таблетовані цукрознижуючі препарати, реактиви для визначення гемоглобіну та для визначення рівня цукру в крові. Проте, на жаль, не має повної можливості здійснити закупівлю усіх засобів для діагностики та лікування цукрового діабету. 

За словами фахівців, дещо краще виділяються ліки та кошти на утримання хворих на діабет, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС.

Сергій Шевчук, головний лікар обласного спеціалізованого диспансеру радіаційного захисту населення:

- Зараз на харчування хворих витрачається 10 гривень та 60 копійок на одного чоловіка в день. Це те, що ми можемо зробити. Медикаменти також виділяються, багато препаратів у нас є. Але вони надаються тільки для чорнобильців і для чорнобильців хворих на цукровий діабет. 

Людина, яка потрапляє до лікарні у важкому стані через підняття рівня цукру, лише згодом дізнається про те, що захворіла на діабет. Адже такі пацієнти перші 4-5 днів перебувають у палатах інтенсивної терапії, де медики намагаються нормалізувати їх стан. А вже пізніше діабетики переходять на стаціонарне лікування і тут дуже важливо надавати психологічну допомогу. Адже в цей короткий проміжок часу людина має усвідомити те, що вона на все життя тепер залишиться інсулінозалежною. Завдячуючи державній програмі, нині людей навчають у спеціальних школах як правильно жити з діабетом.

Юрій Серветник, завідуючий ендокринологічним центром:

- Нарешті наша держава зрозуміла, що простіше та дешевше навчити хворих жити з даною хворобою, ніж займатися лікуванням ускладнень. Зроблено дуже суттєвий крок - школи для навчання хворих на цукровий діабет. Ці школи були і раніше, проте, вони не були забезпечені літературою і різними матеріалами.

Успіх у лікуванні цієї хвороби майже на 100% залежить від того, як пацієнт ставиться до свого здоров’я. Серед "золотих" правил профілактики, експерти називають відмову від шкідливих звичок, збалансоване харчування, помірні фізичні навантаження, контроль маси тіла та артеріального тиску, а також щорічний аналіз крові "на цукор", якщо вам за 40 або є родичі з цим діагнозом.

Схожі статті