+380673870816 +380673870816

У Рівному відзначили 71 річницю створення УПА

Сьогодні у місті потрійне свято. Відзначають відразу і Покрову Пресвятої Богородиці, і День Українського козацтва та чергову 71 річницю створення Української Повстанської Армії. 

Урочисті заходи з нагоди відзначення відразу трьох свят у Рівному розпочались з відкриття пам’ятної дошки діячці національно-визвольного руху Хариті Кононенко. Постать цієї жінки обрали не випадково.

Володимир Хомко, міський голова Рівного:

- Вона тут була, має причетність до Рівного, адже її замордували у нашій в’язниці. Про виготовлення пам’ятної дошки рішення було прийняте ще рік тому. Ми довго шукали місце, де її розташувати. Вирішили, що це буде центр міста. 

У 1941-1943 роках Харитя Кононенко була однією з керівників Українського Червоного Хреста на Волині з осередком у Рівному, також займалася і відродженням "Просвіти". Після заборони німцями діяльності Українського Червоного Хреста організувала і очолила "Суспільну опіку відділу охорони народного здоров'я". Підтримувала зв’язок з УПА, постачала повстанцям медикаменти, направляла до них медперсонал. За що і поплатилася життям.

Катерина Сичик, заступник голови обласної організації "Просвіта":

- За зв’язки з УПА Харитя Кононенко була розстріляна фашистами. Світла пам’ять про неї живе у серцях кожного свідомого українця, у просвітян. Під час війни саме у цьому будинку знаходилось приміщення Червоного Хреста. Тому ми вирішили відкрити цю дошку на цьому будинку.

В цей же час на майдані Незалежності розгорнулась експозиція під назвою "Відкрий своє серце" присвячена історії створення Української Повстанської Армії на теренах Рівненщини. Привернула вона увагу і місцевого письменника Євгена Шморгуна. В свій час саме він очолював організацію "Реабілітовані історією", мета якої була віднаходити усю правду про події минулих літ такими, як вони були: без викривлення, применшення чи перебільшення. Пан Євген доволі обізнаний не лише з історією УПА. Одна з книг, яку опублікував автор, розкрила через архівні документи імена тих, хто був розстріляний в 1944 році лише за підозрою у зв’язках з повстанцями.

Євген Шморгун, письменник:

- Справа в тому, що тоді розстрілювали в основному молодих і тих хлопців, що були цвітом. Які практично з радянськими військами і не воювали, вони воювали з німцями. А як тільки повернулися, то їх заарештували. Їх планово знищували, бо боялися українців.

Також в цей день вже традиційно перші особи міста та області поклали квіти до пам’ятника загиблим за Україну на майдані Магдебурзького права.

Схожі статті