+380673870816 +380673870816

На Рівненщині з алкогольним синдромом народжується близько 6 малюків із 10 тисяч здорових

Лікарі забороняють вагітним жінкам вживати алкоголь. На перший погляд, цілком логічне та виправдане застереження. Проте так було незавжди. Раніше медики не вбачали в алкоголі загрози для розвитку дитини в утробі матері та навіть у 60-х роках практикували алкогольні крапельниці. Як результат, у світі з’явилось таке поняття як фетальний алкогольний синдром у малюків. Як він проявляється у дітей чиї мами під час вагітності не відмовляли собі у задоволенні хильнути чарку місцевим лікарям розповіли фахівці зі Сполучених Штатів Америки. 

Ще 40 років тому довели, що вживання жінкою алкоголю під час вагітності призводить до широкого спектру порушень розвитку у дітей, найважчим серед яких є алкогольний синдром плоду. І хоча заборона вживання спиртного під час вагітності є вже аксіомою, проте вочевидь це зупиняє не всіх. Адже за останніми даними, на Рівненщині з алкогольним синдромом народжується близько 6 малюків з-поміж 10 тисяч здорових. Ця цифра є лише частиною загальної статистики новонароджених з різними вадами розвитку.

Так, на Рівненщині впродовж останніх років стабільно народжується 500-600 дітей з вродженими вадами розвитку, з них 45-50 малюків через вади помирають не доживши до одного року. Тому вже 15 років місцевим фахівцям діагностувати на ранніх термінах вагітності відхилення розвитку плода, а відповідно і вчасно їх лікувати допомагають медики з США в рамках програми розвитку дітей та запобігання вродженим вадам "ОМНІ-мережа для дітей".

Марія Думановська, заступник начальника управління охорони здоров’я Рівненської ОДА:

- В цьому плані Рівненщина сьогодні досягла значних успіхів. Адже ми сьогодні маємо не лише реєстр новонароджених, але й реєстр дітей з вродженими вадами розвитку. Маючи такі дані ми можемо впливати на показники пренатальної діагностики. Все це починалося і проводилося в рамках проекту. З 2005 року наш напрямок співпраці розширився. Тепер ми також займаємось і питаннями запобігання впливу алкоголю на плід. Це так званий фетальний алкогольний синдром.

На симпозіумі, що пройшов у стінах Рівненського обласного клінічного лікувально-діагностичного центру про профілактику та діагностику алкогольного синдрому плоду розповів Кеннет Уоррен, директор Національного інституту з дослідження проблем пов’язаних з вживанням алкоголю і алкоголізмом Сполучених Штатів Америки. На переконання науковця, на чоловіче здоров’я зловживання алкоголем хоча й впливає, проте фетальний синдром плолу від нього не розвивається. Порушення розвитку малюк отримує від алкоголю через плаценту матері.

Кеннет Уоррен, директор Національного інституту з дослідження проблем пов’язаних з вживанням алкоголю і алкоголізмом США:

- Тип ушкоджень на дитину, які викликає алкоголь, чітко пов’язаний саме з мамою. Алкоголь переходить через плаценту і потрапляє в дитячий організм. Вважається, що шкідлива дія алкоголю на дитину відбувається саме через організм матері. Є також дослідження, які свідчать, що зловживання алкоголем впливає на репродуктивну систему чоловіка, але це вже зовсім інші ушкодження, що до цього типу не мають відношення.

Нині, як констатують закордонні фахівці, на Рівненщині покращилась діагностика алкогольного синдрому. Такі діти розпізнаються вже в період новонародженості. Це означає, що малюки мають можливість отримувати необхідну їм ранню допомогу. Доведено, що раннє втручання за спеціальними програмами має позитивний вплив на психофізичний розвиток дітей з алкогольним синдромом. Тому, вже чимало років поспіль спільно з американськими фахівцями проводиться навчання психологів і впроваджуються сучасні методики діагностики та корекції порушень розвитку. А найдієвіша профілактика подібного захворювання у малюків - відмова майбутньої мами від алкоголю.

Схожі статті