+380673870816 +380673870816

У Рівному світ побачила наукова монографія про боротьбу за українську національну символіку у 1988-1991 роках

Ми вище прапор підіймемо! Вперше у Рівному світ побачила наукова монографія про боротьбу за українську національну символіку на Рівненщині у 1988-1991 роках. Гостро, свіжо та патріотично, так її охарактеризували відомі рівненські критики та історики. Кажуть, що подібних праць в Україні ще немає.

Нескінченні мітинги, страйки, пікети, бурхливі акти громадянської непокори. Такими пам’ятають 1988-1991 роки чимало рівнян. Боровся за національне відродження на Рівненщині і Микола Бендюк.

Микола Бендюк, засновник Народного руху на Острожчині:

- Я з двома школярами Оженинської школи вирішили повісити прапор на водонапірній вежі. Ми вночі, як справжні підпільники, вилізли на цю водонапірну вежу, а це найвища точка на території нашого населеного пункту була, повісили прапор, а потім, коли злазили, густо змастили усі сходинки солідолом. Не забули змастити і шток на якому повісили прапор, щоб було важко знімати.

Внизу на юнаків вже очікувало КГБ. Тоді за такі витівки пану Миколі мало не дісталося на горіхи. Лякали, якщо він сам не зніме жовто-блакитний стяг із вежі, то його матір звільнять з роботи. Втім, юний рухівець так і не піддався.

Микола Бендюк, засновник Народного руху на Острожчині:

- Я відмовився, тому директор цукрового заводу почав шукати серед п’яниць добровольців, які б полізли та зняли прапор, але ніхто з них не погодився. Він провисів до того часу, поки не витріпався вітром.

Таких випадків в історії ще чимало. Описав їх у своїй науковій монографії "Ми вище прапор підіймемо!" рівненський політолог Іван Демянюк. Свідчення очевидців автор підсилив і документально. Частина документів уведена у науковий обіг вперше.

Іван Демянюк, автор наукової монографії:

- Я збирав матеріали дуже довго і хотів, щоб книга вийшла цікавою для широкого кола читачів. В цій книзі багато описано моментів. Наприклад, як підіймали перші прапори на Рівненщині. 

Перш ніж побачити світ, книга пройшла розгляд Вченої ради Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка Степана Дем’янчука. Критики та історики кажуть, що подібних праць в Україні ще не було.

Андрій Жив’юк, кандидат історичних наук, доцент МЕГУ:

- Цінність цієї книги не підлягає сумніву, адже тут щасливо поєдналися дві речі: унікальність документальної бази, яка послужила основою для написання цієї книги і власне особа самого автора. Книга вийшла, як на мене, небуденна, тому вона викличе велике зацікавлення серед людей і матиме хороше життя.

Наукова монографія вийшла тиражем 600 примірників. Певну частину книг Іван Демянюк пообіцяв безкоштовно передати для бібліотек навчальних закладів області. Пізніше вона буде доступна і у всесвітній павутині.

Схожі статті