+380673870816 +380673870816

Польсько-українську молодь об’єднала Волинська трагедія 1943 року

Польсько-українську молодь об’єднала Волинська різня 1943 року. За різними даними тоді загинуло від 12 до 100 тисяч поляків та від 5 до 30 тисяч українців. Така статистика приголомшує. Аби розставити усі крапки над "і", студенти двох країн вирішили заглибитися у минуле. Впродовж декількох тижнів вони мандрували історичною Волинню та збирали інформацію. За цей час вдалося записати більше 150 історій. І кожна із них вражає. Аби і решта люду дізналася правду із уст очевидців трагедії, їх розповіді об’єднали у книгу "Поєднання через важку пам'ять. Волинь 1943". 

Волинська трагедія: дві правди – українська та польська. Істину знайти намагаються вже давно. У 2003 році за участю двох президентів Леоніда Кучми та Олександра Кваснєвського відбулося офіційне примирення країн-сусідок. Через 10 років різня 1943-го знову об’єднала між собою два народи. Правду шукала вже молодь у рамках проекту "Поєднання через важку пам'ять. Волинь 1943".

Олександра Зіньчук, організатор проекту "Поєднання через важку пам'ять. Волинь 1943":

- Проект був організований ще у 2012 році товариством "Панорама культур" в Любліні. Він приурочений до 70-річчя кривавих подій на Волині, які відбувалися в 1943-1945 роках. Була зібрана спільна польсько-українська група студентів, яка налічувала 20 осіб. Вони їздила історичною Волинню, переважно по великих містах - Торчин, Луцьк, Рівне, Костопіль і збирали інформацію про страшні події тих часів. 

За декілька тижнів молоді вдалося записати близько 150 історій із уст очевидців Волинської різні. Кажуть, що такої відвертості з боку населення не очікували. Як переховувала поляка розповіла і пані Софія.

- У нас хлопець спав в льохові. Я сама його в льох водила, щоб ніхто не бачив, бо як побачать, то ще і нам буде кінець. Отаке було.

Усі історії записали та опублікували. Книгу "Поєднанні через важку пам'ять. Волинь 1943" видали на трьох мовах: українській, польській та англійській. Нині її презентували і у Рівному. Ця праця, - переконаний консул Республіки Польща Криштоф Савіцький, допоможе порозумітися.

Криштоф Савіцький, консул Республіки Польща:

- Політики та історики як польські, так і українські не завжди могли порозумітися між собою у цьому питанні. У них різні інтерпретації тих подій. А такі праці та самі люди нас поєднують. 

Одна на двох правда, - переконані учасники проекту, допоможе порозумітися Україні і Польщі та сприятиме їх квітучому розвитку.

Ярослав Борщик, учасник проекту (Київ):

- Міжетнічні конфлікти були в дуже багатьох країнах і з різних причин. Головна ідея полягає в тому, як нам бути з цією історією, як нам жити далі? Настав час польсько-українського порозуміння і цей проект є найкращим прикладом.

Сергій Гладишук, учасник проекту (Луцьк):

- Найбільше вразило те, що коли кажеш бабусі чи дідусю, що вони врятували людей, вони герої, то вони махали рукою та відповідали, що мовляв, які герої!? Це були наші сусіди. Ми не могли інакше, тут нічого немає героїчного.

Презентуватимуть книгу й у інших містах. Втім, на цьому проект не закінчується. У планах вивчити історію та записати розповіді ще й поляків, адже через декілька десятків років дізнатися про криваві події Волинської різанини з уст очевидців буде вже неможливо.

Схожі статті