+380673870816 +380673870816

На вулицях Рівного незрячі змушені постійно долати перешкоди

Життя у темряві. За статистикою в Україні мешкає близько 100 тисяч незрячих. Проте, за неофіційними даними їх втричі більше. Лише на Рівненщині в "темному царстві" проживає понад півтори тисячі краян. 

У темряві живе майже півтисячі рівнян. Втім, зустріти їх на вулицях Рівного практично не можливо, адже пересуватися містом їм вкрай важко. Ольга Хвостікова втратила зір понад сорок років тому. Проте, жінка у чотирьох стінах не сидить. Сім років вона працює масажистом та щодня самотужки їздить на роботу. Про небезпеки, які постійно чатують на неї, пані Ольга погодилася нашій знімальній групі не лише розказати, а й продемонструвати.

Із нашою героїнею журналістка зустрічається у її квартирі. Вона пташка рання, кожного дня прокидається о пів на шосту. Скрізь вчасно встигати їй допомагає спеціальний годинник для незрячих.

Ольга Хвостікова, незряча:

- Це брайлівський годинник, яким я постійно користуюся на роботі. На циферблаті крапочки. Цьому годиннику 43 роки. Мені його батько відразу купив як я втратила зір.

Відсутність зору не заважає жити пані Ользі повноцінним життям. Вона сама і сніданок зготує, і консервацію на зиму закрутить.

Якщо у своїй квартирі вона відчуває себе безпечно та впевнено, то на вулиці – навпаки. Розповідає, що практично на кожному кроці на незрячу людину чатує небезпека. Найважче для пані Ольги подолати дорогу від будинку до зупинки. Проте, найбільше жінка нарікає на непрохідність вулиць міста. Каже, що рекламні конструкції на узбіччі та залишені автомобілі – основна перешкода на шляху незрячих.

Не під силу незрячим без сторонньої допомоги сісти і у маршрутне таксі. Втім, найнебезпечніше все ж перейти дорогу, адже у Рівному спеціальні звукові світлофори мало де встановлені.

Володимир Лапюк, заступник начальника ЖКГ м. Рівного:

- В місті встановлено 45 світлофорних об’єктів. Усі вони обладнанні звуковим сповіщенням. Проте, через те, що узимку були перепади температури, деякі з них вийшли із ладу. Ми їх у цьому році оновимо.

Зазирнути у світ незрячих та перейти дорогу, на якій не встановлено звуковий світлофор наша журналістка запропонувала пересічним рівнянам. Перехожі дивувалися, втім, опинитися на місці людей із вадами зору ніхто не наважився, навіть на декілька секунд.

Відсутність звукових світлофорів та вулиці міста не єдині проблеми незрячих. Чимало незручностей у них виникає і у доступі до публічної інформації. Зокрема це питання та ще багато інших обговорили під час семінару-тренінгу для людей із особливими потребами. Усі нарікання та пропозиції учасників заходу тоді вислухав і очільник краю Василь Берташ. Запевнив, що зробить усе можливе, аби їх життя стало кращим і вони мали змогу ним сповна насолоджуватися.

Василь Берташ, голова Рівненської ОДА:

- Зараз готуються проекти розпоряджень. Буде і  сучасна література для людей із вадами зору, і підручники Брайля.

Така інформація неабияк потішила і Ольгу Хвостікову, адже зараз придбати літературу для незрячих у Рівному практично неможливо. Ще важче знайти брайлівський папір, який так необхідний жінці, щоб вести документацію та й просто мати змогу записувати свої думки.

Схожі статті