+380673870816 +380673870816

Студенти Рівненщини історію філософії України вивчатимуть за допомогою відеолекцій

Що ви знаєте про українську філософію? Яких визначних мислителів можете перерахувати, окрім Григорія Сковороди? Аби розширити знання та кругозір не лише студентства, а й усіх, хто цікавиться наукою та здобутками рідної держави в Острозькій академії стартує просвітницький проект "Історія філософії України". Передбачає він близько двох сотень відеолекцій професора та проректора Петра Кралюка і покликаний зруйнувати стереотипи щодо наукової відсталості України. Презентували пізнавальний проект до 108 річниці з Дня народження видатного українського письменника Уласа Самчука.  

Українська філософська традиція має дуже глибоке коріння, констатують дослідники. Історично сталося так, що вона не набула світового визнання, проте має цілу низку таких особливостей, що роблять її своєрідною, унікальною та вагомою в науковій царині. Цікаво, що чимало мислителів, які походили з України змушені були працювати в полі інших культурних традицій та не на благо своєї держави. Тож мета просвітницького проекту "Історія філософії України" - зруйнувати стереотипи меншовартості народу та відкрити нові імена дослідників.

Петро Кралюк, проректор НУ "Острозька академія":

- Наприклад, коли ми питаємо пересічного українця, що ви знаєте про українську філософію, то люди як правило говорять, що є такий філософ Сковорода. Але він далеко не перша зірка в історії філософії України. Є більш цікаві постаті, але, на жаль, про ці постаті не знаємо.

Гуґо Коллонтай, Василь Довгович, Акір Мані – це все наші співвітчизники, мислителі українського походження, що діяли у ХVIII столітті. Цим та іншим особистостям, а також сторінкам історії української філософської думки буде присвячений курс відеолекцій Петра Кралюка. Транслюватись вони будуть на сайті Острозької академії. Щодня по одній лекції. Проект планують завершити наприкінці року. Такі пізнавальні відеоролики покликані не лише зацікавити, а й відкрити очі українцям на нашу наукову та культурну спадщину.

Петро Кралюк, проректор НУ "Острозька академія":

- Ви знаєте, українська культура та українська свідомість залишається колоніальною. Ми дивимось на свою культуру не українськими очима, ми дивимось на неї очима росіян, поляків, європейців. І ми часто не бачимо те, що лежить на поверхні.

Студентство ж Острозької академії лекції неабияк зацікавили. Кажуть, що корисними та пізнавальними вони будуть для усіх без винятку.

Оксана Музичишина, студентка НУ "Острозька академія":

- Наш народ в принципі такий, що не дуже любить читати, але я вважаю, що відеоуроки – це дуже добре, корисно, якщо не читаєш. То подивишся в будь-якому випадку.

Фінальним акордом цього проекту стане видавництво книги "Історія філософії України" авторства Петра Кралюка. У ній буде поданий нетрадиційний погляд на філософську думку України. За словами автора, якщо, наприклад, майже в усіх підручниках з історії філософії нашої держави відлік починається з часів Київської Русі, то в цій книзі йтиметься про філософську думку Північного Причорномор’я епохи античності, також про існування в Україні різноманітних філософських традицій інших держав.

Схожі статті