+380673870816 +380673870816

Рівнян вчили як правильно заварювати та пити чай

15 грудня Міжнародний день чаю. Свято хоч і неофіційне, втім відзначають його щорічно у всьому світі. Англійці, до прикладу, вірять, що саме за чашкою цього духмяного напою будь-які проблеми, в тому числі і чайні, вирішувати значно легше, а китайці взагалі подейкують, що смакуючи справжнім чаєм, ви куштуєте на смак саме життя. 

Чайна культура, як і сам чай, зародилися близько 5-6 тисяч років тому в Китаї. За легендою, відкриття корисних властивостей чайного листя належить імператору Піднебесної Шень-Нуну, який випадково скуштував цей напій і з того часу лише його і пив. Спочатку, як розповідає майстер таїнства чаювання Євген Кірсанов, чай був доступний лише вельможам.

Євген Кірсанов, майстер чайного таїнства:

- Могли пити чай лише вельможі, оскільки він був дуже дорогий. Звідси, навіть пішов вислів "балуватися чайком", тому що це було дуже дороге задоволення.

Щодо звичайних людей, додає Євген, то можливість щодня насолоджуватися чайним смаком у них з’явилася лише після п’ятиста років з моменту його відкриття. Нині ж чай вважається одним із найпопулярніших та найкорисніших напоїв.

Євген Кірсанов, майстер чайного таїнства:

- Він позитивно впливає як на лімфатичну систему, так і на серцево-судинну. Він корисний для шкіри, для шлунку і також він має хороші антисептичні властивості і його рекомендують пити як при фізичних, так і психологічних перевтомах.

Зокрема у чаї свого часу французькі та японські науковці виявили 517 корисних для людини речовин. Однак, аби він лише позитивно впливав на здоров’я та радував дивовижним смаком, його потрібно вміти ще й правильно заварювати. Як це робити, ексклюзивно для нашого телеканалу розповів Євген Кірсанов.

Євген Кірсанов, майстер чайного таїнства:

- В першу чергу ми повинні звертати увагу на воду, в жодному разі не можна використовувати воду з-під крану, це має бути очищена вода. Другий фактор - посуд. Я завжди рекомендую, що бажано пити чай із чайників з глини або ж фарфору. Задача промити чайники та освіжити їх, точно так само ми промиваємо піали, а вже далі заливаємо чай. Першу заварку ми завжди зливаємо і вже зараз заливаємо окропом та чекаємо декілька хвилин, аби чай заварився.

Спростував Євген також і чутки про те, що чим дорожче чай тим він краще. Каже, показником хорошої якості є аж ніяк не ціна.

Євген Кірсанов, майстер чайного таїнства:

- Потрібно куштувати. Взагалі про якість чаю говорить перш за все чудовий смак та після смак. Якщо ви випили і вам подобається смак, значить він хороший. Проте, також потрібно чимало уваги звертати і на герметичність упаковки. Якщо ви купуєте чай на вагу, то коробка, де він зберігається, повинна бути щільно закрита, якщо це не так, то я б вам не рекомендував цей чай купувати, тому що чай має властивості вбирати інші аромати.

Зокрема українці найчастіше купують чорний чай, йому віддають перевагу 71% населення, зелений до смаку – лише 11%, решта ж люду полюбляє квітковий чи фруктовий. Який все ж таки корисніше, нам розповів Євген.

Євген Кірсанов, майстер чайного таїнства:

- Я думаю, що найкорисніший – зелений, тому що він проходить менше стадій обробки і завдяки цьому в ньому зберігається більше корисних речовин.

Найголовнішою перевагою чаю та зокрема чайної церемонії є те, що він дарує тепло та об’єднує людей. Тому на Сході, навіть вважається, що в маленькій чашці цього напою прихований увесь світ.

Схожі статті