+380673870816 +380673870816

Рівненському осередку "Просвіті" виповнилося 95 років

На Рівненщині відсвяткували річницю найстаршої національної організації в Україні товариства "Просвіти" імені Тараса Шевченка. Саме вона свого часу об’єднувала найактивнішу молодь, виховувала патріотів, які згодом ставали на безкомпромісну боротьбу за волю України. Рівненському осередку "Просвіті" в цьому році виповнилося 95. 

Ця українська організація пройшла усі випробовування часом, владою, проте існує й досі. У товариства "Просвіти" було три етапи розвитку: довоєнний, найкоротший воєнний і відродження, пік вільної від острахів радянського режиму діяльності – 1988 рік. Боротьба за самостійність української держави, популяризація, захист рідної мови, національних цінностей та гідності народу – завдання, яке ставили перед собою просвітяни. Біля витоків зародження рівненського осередку сміливців-активістів стояла й Євгенія Гладунова. Вона пам’ятає перші зустрічі, квартири, і те палке бажання просвітян змінити щось у суспільстві на краще.

Євгенія Гладунова, член Рівненського обласного об'єднання Всеукраїнського товариства "Просвіта" ім. Т. Шевченка з 1988 року:

- Збиралися ми спочатку в палаці "Хімік", нам дозволили. Присутні були партійці, але потім, коли вони почали нав’язувати нам свої ідеї, ми не захотіли з ними спілкуватися і ми почали збиратись по квартирах. То в мене, то ще в когось, то у Вілігурського, найчастіше в мене, бо ми жили в центрі міста.

Видавництво цінних україномовних книг, вивчення і заповнення білих плям в історії України і що найголовніше - просвітництво мас. Ось те, найголовніше, чим займалась "Просвіта" в роки становлення нашої держави.

Євгенія Гладунова, член Рівненського обласного об'єднання Всеукраїнського товариства "Просвіта" ім. Т. Шевченка з 1988 року:

- Багато людей працювало над тим, щоб донести до людей правду про те, що замовчувалось в Україні, про ті імена, які були викреслені, згодом прийшов такий потужний керівник як Борис Степанишин . І мені дуже пам’ятно, як ми вперше піднімали наші прапори в Берестечку, як ми провели перший вечір Т. Шевченка і йшли з його портретом по вулиці Рівного.

Сучасна ж "Просвіта" естафету у старшого покоління перейняла. І хоч часи вже не такі важкі як колись, проте організація й досі залишається активною, - запевняє її очільниця.

Катерина Сичик, голова Рівненського обласного об'єднання Всеукраїнського товариства "Просвіта" ім. Т. Шевченка:

- За ці 95 років "Просвіта" такою ж є активною і можливо не такою результативною як би хотілося. Але роботи у "Просвіті" багато. Це і побудова української національної школи, тобто вплив "Просвіти" на зміст навчання. Це відкриття і меморіальних дощок, нині готуємось до відкриття ще двох меморіальних дощок Кононенко і Мазепі і я горджусь тим, що саме наша міська просвіта заклала парк "Просвіти" у нашому місті.

Нині своєю найбільшою заслугою рівненський осередок "Просвіти" вважає створення музею, що містить у собі історію найдревнішої і однієї з найрезультативніших українських організацій. Саме тут панує справжній український дух, що не буде втраченим і передаватиметься нащадкам з покоління в покоління. В новоствореному музеї і відзначили 95 річницю створення рівненської "Просвіти". З віршами, спогадами, милозвучною українською піснею, одним словом, національним багатством, кінця й краю якому немає, і як запевняють просвітяни, не буде.

 

Схожі статті