+380673870816 +380673870816

На Рівненщині оцінили переваги вирощування енергетичної верби

Не хочеш мерзнути - вирощуй дрова. Сьогодні рівняни намагаються зігріти себе всім, що під рукою. Віднедавна у нашому краї почали експериментувати з вирощуванням енергетичної верби. Лише у Дубровиці під посів біопалива нині відвели чотири тисячі гектарів, 5 з яких уже успішно засадили. 

Замість блакитного газу дерев’яні палети та щепа. Ось уже дві зими поспіль у школі, що у селі Берестя Дубровицького району, обігрівають свої стіни за допомогою альтернативного палива. Кажуть, що так значно дешевше.

Петро Покидько, начальник відділу освіти Дубровицької РДА:

- Тонна дерев’яних палетів коштує 950 гривень разом з транспортними витратами, тонна сортованого вугілля коштує в межах 1300-1400 гривень. Це вже в порівнянні значно дешевше. Нам достатньо однієї тонни деревних палетів на 2-3 доби, в залежності від температури повітря, а якби це був газ, то вистачило б на 1-1,5 доби.

Сьогодні у котельні навчального закладу є два котли і обидва ощадні. Щоправда поки що працює лише один. Начальник відділу освіти Дубровицької райдержадміністрації Петро Покидько каже, що інший увімкнуть лише на випадок лютих морозів. Загалом завдяки альтернативному паливу за один опалювальний сезон школі вдається зекономити понад 50 тисяч гривень. А це немалі кошти, резюмує пан Петро.

Петро Покидько, начальник відділу освіти Дубровицької РДА:

- Наша школа платить 5-6 тисяч гривень в місяць, це вже більше, аніж вдвічі маємо економію у коштах.

Економити на опаленні планують і у Дубровиці. Вже через тиждень у райцентрі запустять у дію аналогічну котельню, однак значно потужнішу. Біопаливо, а себто дерев’яні палети та щепу, тут виготовляють самотужки. Сьогодні для виготовлення щепи тут використовують деревні відходи після вирубки лісу. З часом планують виростити і свою власну сировину. На даний момент вже близько 5 гектарів засадили саджанцями енергетичної верби.

Микола Петрушко, директор КП "Теплосервіс" Дубровицької районної ради:

- Ця ділянка в нас буде як розсадник. Ми зараз там проводимо зрізання саджанців, тобто заготівлю і на наступний рік ми будемо їх далі розсаджувати. Енергетична верба росте три роки та виростає висотою до п’яти метрів та в діаметрі до 10 сантиметрів, тобто з гектара приблизно тридцять тонн деревини можна збирати.

Аби повністю перевести таке містечко як Дубровиця на альтернативне пальне потрібно, аби під вербу виділили 2 тисячі гектарів землі. Загалом сьогодні опалювати дровами планують також і інші міста історичної Волині: Рівне, Луцьк, Ковель та Люмобль. На облаштування там теплоенергостанцій закордонні інвестори планують виділити із свого гаманця кругленьку суму.

Ігор Сєрих, директор Західної філії ДП "ГрінЕнерго":

- Кожен проект індивідуальний, але якщо взяти, до прикладу, те що в Рівному вже є своя теплоенергостанція, то це значно здешевлює проект, оскільки не потрібно ні турбіни, ні підстанцій. То це буде в районі 7-9 мільйонів доларів, якщо котельня до 12 мегават будується на пустому місці, то буде від 20 до 25 мільйонів доларів.

Сьогодні для Рівненщини перехід на альтернативне пальне справа вкрай необхідна, тому нині керівництво області буде всіляко цьому сприяти.

Василь Берташ, голова Рівненської ОДА:

- Ми започаткували таку програму, затвердили її на сесії обласної ради, щоб північні райони по 5 по 7, а хто навіть 10 гектарів сьогодні посадили енергетичної верби. Що це дає? Якщо у нас сьогодні вже 75 котлів працює на альтернативному виді палива, це в чотири рази менше платимо ніж за газ.

Кошти ж, які завдяки цьому заощадять, планують використати для розвитку інших сфер області, що безпосередньо сприятиме її розквіту.

Схожі статті